19.05.2017 20:30

Od pewnej śmierci do odrodzenia. Zobacz montaż odwróconych upadków

Niejaki Jacob T. Swinney wziął jeden z najbardziej zajechanych na śmierć tropów filmowych i wywrócił go do góry nogami. Zobacz niezwykłe wideo. 

Od pewnej śmierci do odrodzenia. Zobacz montaż odwróconych upadków
foto: kadr z filmu

Ile razy już widzieliśmy sekwencje spadania bohaterów filmowych z dużej wysokości. Jednak dzięki krótkiemu klipowi Jacoba T. Swinneya mamy okazję spojrzeć na zgoła odmienną sytuację – bohater zamiast spadać, unosi się w górę. Żeby wzmocnić siłę swojego montażu, Amerykanin wykorzystał hipnotyczny utwór „Everything In Its Right Place” Radiohead z płyty „Kid A” z 2000 roku. Efekt jest imponujący. Zobaczcie sami:

Długi upadek z dużej wysokości służy z jednej strony jako podkreślenie ważności tego wydarzenia, a z drugiej jako przypomnienie nam powodu, dlaczego bohater skończył w taki, a nie inny sposób. Jest to rezultat wszystkich decyzji, jakie podjął podczas filmu. Dobrym przykładem może być Waring Hudsucker z filmu „Hudsucker Proxy” braci Coenów z 1994 roku, który wyskakuje i spada niemal w nieskończoność z drapacza chmur. Jest też druga strona medalu. W „Powrocie Batmana” Tima Burtona Selina Kyle (Michelle Pfeiffer) zostaje wypchnięta przez Maxa Shrecka (Christopher Walken), ale w jej przypadku zamiast śmierci, mamy transformację w Kobietę-Kot.

Jednak autor filmiku zatytułowanego „Falling in Reverse” pozwala zamienić śmierć w slow motion znanej z „Gry o tron” Leny Headey w „Dreddzie” z 2012 roku w poetycko wyglądające wznoszenie się ku życiu. Gollum z „Władcy pierścieni: Powrót króla” wyłania się z lawy jako przeszczęśliwa kreatura, trzymająca swój ukochany pierścień. Alicja Liddell (Mia Wasikowska) z adaptacji „Alicji w Krainie Czarów” z 2010 roku Tima Burtona już nie wpada do króliczej nory, a z niej spektakularnie wychodzi. 

Kamil Dachnij
Tagi: Duperele