30.08.2017 11:59

Psycholog zdiagnozował bohaterów „Gry o tron”. Co im dolega?

Każdy, kto oglądał chociaż jeden odcinek „Gry o tron” na pewno stwierdził, że wielu bohaterów ma zaburzenia psychiki. Amerykański psycholog postanowił uważnie przyjrzeć się kilku postaciom i postawić im diagnozę. 

Gra o tron, Tyrion, Joffrey
foto: kadr z serialu

„Gra o tron” to serial, w którym trup ściele się gęsto. I powodem nie są pseudośredniowieczne realia, w których medycyna i higiena odbiegają od standardów jakie znamy, a wyroki śmierci są na porządku publicznym. Często śmierci głównych bohaterów są zupełnie bezsensowne, a sprawcy morderstw czerpią ogromną satysfakcję z dokonanej zbrodni. Oczywiście zabójstwa i gwałty to najbardziej drastyczne przewinienia niektórych bohaterów serialu HBO. Nagminna jest manipulacja, poniżanie, tortury, czy niewolnictwo. Wszystko to wynika z zaburzeń psychicznych postaci pojawiających się w serialu. Co do tego nie ma wątpliwości. 

I chociaż w Westeros nie istnieje funkcja psychologa, to w naszym świecie tego typu specjaliści na szczęście są obecni. Doktor Kirk Honda z Seatlle, który jest licencjonowanym terapeutą w dziedzinie problemów rodzinnych i małżeńskich, prowadzi podcast zatytułowany Psychology in Seattle. Na fali popularności 7. sezonu serialu, postanowił wziąć pod lupę pięciu bohaterów i postawił im diagnozę. Jeśli zastanawialiście, czemu Joffrey był tak podły, dlaczego Ramsay Bolton uwielbiał torturować i skąd wzięła się miłość do manipulacji Cersei, to znaleźliście odpowiedź.

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Gra o tron