03.10.2018 13:46

Kolejne miasto nie pokaże „Kleru”. Mieszkańcy zgłosili sprawę do Rzecznika Praw Obywatelskich

Choć premiera „Kleru” odbyła się już 28 września 2018, spory o pokazywanie filmu w polskich kinach nie gasną. Tym razem sprawa dotyczy Pułtuska, którego mieszkańcy nie godzą się na decydowanie w ich imieniu.

Kler zakazany w Pułtusku
foto: Bartosz Mrozowski/Kler

W dniu 3 października 2018 roku jedna z mieszkanek Pułtuska wystosowała pismo do Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym prosi o interwencję w związku z zakazem wyświetlania w lokalnym kinie Narew filmu „Kler”. Pułtusk dołączył bowiem do niechlubnej listy miast, które postanowiły decydować za mieszkańców o tym, co wolno im oglądać w kinie.

„Kler” zakazany w Pułtusku

Informacja o tym, że nie tylko mieszkańcy Ostrołęki i Gostynina nie zobaczą „Kleru”, pojawiła się na początku października 2018 roku. O pogłoski dotyczące zakazu wyświetlania nowego filmu Smarzowskiego w kinie Narew w Pułtusku lokalny tygodnik postanowił zapytać władz miasta. Dziennikarka „Tygodnika Pułtuskiego” wystosowała prośbę o komentarz do pani burmistrz, Doroty Subdy. Odpowiedź, którą podzieliła się na facebookowej grupie „Pułtusk – Czas na zmiany”, rozwścieczyła mieszkańców miasta.

Pułtusk zakaz Kleru

Pułtuszczanie nie dali jednak za wygraną i prócz wyrazu oburzenia w komentarzach oraz planowania akcji protestacyjnej pod kinem, postanowili zgłosić sprawę do organów władzy państwowej.

Mieszkańcy Pułtuska proszą o pomoc Rzecznika Praw Obywatelskich

Jedna z mieszkanek miasta wysłała wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym prosi o interwencję w związku z niewyświetlaniem filmu „Kler”. Jak twierdzi w przesłanym wniosku – decyzja o zakazie łamie prawa zagwarantowane obywatelom w Konstytucji RP.

Pułtusk zakaz Kleru

Pełny tekst wniosku zamieszczamy poniżej:

Pułtusk zakaz Kleru

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w Ostrołęce

Wniosek mieszkanki ma z pewnością związek z decyzją Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie niewyświetlania filmu „Kler” w Ostrołęce. Adam Bodnar podjął bowiem tę sprawę z urzędu, a w uzasadnieniu powołał się na dwa artykuły Konstytucji dotyczące wolności twórczości artystycznej i prawa dostępu do dóbr kultury oraz swobody wypowiedzi. Wystosował również list do Janusza Kotowskiego, prezydenta miasta Ostrołęki, w którym zwraca się z prośbą o wyjaśnienie kontrowersyjnej sprawy.

Kler Ostrołęka

„Kler” zakazany w polskich miastach

O zakaz wyświetlania „Kleru” starali się też m.in. Związek Podhalański, mieszkańcy Wadowic oraz radny z Ełku, jednak ani kierownik kina Giewont w Zakopanem, ani właściciele kin w Wadowicach, ani prezydent Ełku nie zgodzili się na cenzurę. Problem z pokazami nowego filmu Smarzowskiego pojawił się też w Grodzisku Mazowieckim, jednak ostatecznie okazało się, że „Kler” będzie tam wyświetlany od listopada 2018.

„Kler” swoją (niemal) ogólnopolską premierę miał 28 września 2018 roku. W pierwszy weekend wyświetlania film zobaczyło prawie 1 mln widzów, co dało rekordowy wynik otwarcia w polskich kinach po 1989 roku.

Natalia Hluzow
Tagi: Wojciech Smarzowski polskie filmy Kler