03.07.2017 15:24

QUIZ: Jak dobrze znasz filmy Christophera Nolana?

Kariera brytyjskiego reżysera zaskakuje różnorodnością. Od ambitnych filmów niezależnych po ogromne widowiska komiksowe, filmografia Nolana nigdy nie zeszła poniżej dobrego poziomu. Jak dobrze ją znasz? 

QUIZ: Jak dobrze znasz filmy Christophera Nolana?
foto: Everett Collection/East News

Jeden z najambitniejszych reżyserów pracujących obecnie w Hollywood już niebawem spróbuje zachwycić nasz swoją wizją w filmie wojennym „Dunkierka”. Premiera tego obrazu odbędzie się 21 lipca 2017 roku i jego pierwsze zapowiedzi sugerują, że będziemy mieli do czynienia z wielkim widowiskiem. W przypadku Christophera Nolana nie jest to nowość, bowiem twórca „Interstellar” przyzwyczaił nas do kina, które przytłacza nas swoim rozmiarem i intensywnością. Wystarczy prześledzić, jak rozwijały się filmy z Batmanem – z każdą kolejną częścią skala spektaklu znacząco wzrastała.

Jednak początki Nolana są o wiele skromniejsze, bo wiążą się przede wszystkim z niezwykle pomysłowymi kryminałami „Śledząc” oraz „Memento”. Zrealizowane za niewielkie pieniądze, ale z genialnymi scenariuszami, zadziwiały swoimi rozwiązaniami narracyjnymi. Na tym tle wybitnym osiągnięciem jest przede wszystkim wspomniane „Memento” z 2000 roku, gdzie Guy Pearce próbował odszukać mordercy swojej żony. Bohater cierpiał na utratę pamięci krótkotrwałej, co zmieniło fabułę w fascynujące puzzle. Pociąg twórcy do zwrotów akcji ciekawie wypadał również w „Prestiżu” z 2006 roku, gdzie doszło do starcia dwóch iluzjonistów granych przez Hugh Jackmana oraz Christana Bale’a.

Każdy zapewne posiada swój ulubiony film Nolana, ale jak dobrze znacie jego twórczość? 

 

Polecamy także inne nasze filmowe quizy. Czy dopasujecie zombie, scenę morderstwa, Batmana lub fryzurę Nicolasa Cage'a do właściwego filmu, jak dobrze znacie King Konga,Power Rangers, filmy z rekinami, słynnych reżyserów, serię „Obcy” dzieła Marvela, cytaty z polskich komedii czy „Kevina samego w domu”? Dowiedzcie się także którym rycerzem Jedi jesteście.

Kamil Dachnij
Tagi: #Christopher Nolan #Duperele #Quiz