03.10.2018 12:13

Czy Andrzej Sapkowski powinien otrzymać 60 milionów złotych od CD Projektu? [SONDA]

W sieci pojawiło się mnóstwo sprzecznych głosów dotyczących słuszności żądań Andrzeja Sapkowskiego. Czy autor ma rację i powinien otrzymać pieniądze od CD Projektu? Zobaczmy, co na ten temat sądzicie Wy.

Andrzej Sapkowski
foto: PAWEL LACHETA/ POLSKA PRESS/ EXPRESS ILUSTROWANY

Wczoraj, 2 października 2018 roku, prawnicy Andrzeja Sapkowskiego skierowali do CD Projektu wezwanie do zapłaty, w którym domagają się dla swojego klienta 6% udziału w dochodach serii gier „Wiedźmin”. O całej sprawie poinformowało studio, które podzieliło się raportem z wezwania do zapłaty.

Andrzej Sapkowski nie spodziewał się ogromnego sukcesu, kiedy kilkanaście lat temu sprzedawał twórcom gier prawa do „Sagi o Wiedźminie”. Dlatego pisarz przystał wówczas na ofertę 35 tysięcy złotych (płatna w dwóch ratach) i zrezygnował z udziału w zyskach z cyklu gier CD Projektu.

Sapkowski żąda 60 milionów złotych za Wiedźmina

Pisarz wielokrotnie przekonał się o tym, jak bardzo się mylił. Już po kilku latach od premiery gry przyznawał, że był „głupi”, rezygnując z jakiegokolwiek procentu ze sprzedaży. Postanowił więc „zmądrzeć” i wystosować pismo z wezwaniem do zapłaty do producenta gier. W owym wezwaniu skierowanym do spółki przeczytać mogliśmy m.in. o zbyt niskim wynagrodzeniu w stosunku do korzyści osiągniętych przy okazji eksploatacji utworu, które powinno się zmienić na 6% udziałów z serii gier „Wiedźmin”. Tym samym prawnicy Andrzeja Sapkowskiego oszacowali, że za dotychczasową eksploatację pisarzowi należy się 60 milionów złotych.
Jak podkreślają, to i tak niewiele, gdyż zdaniem prawników, prawa do „Sagi o Wiedźminie” odnosiły się tylko do pierwszej gry, więc tworzenie kolejnych części serii, rozszerzeń i dodatków jest - zdaniem pełnomocników Sapkowskiego - bezprawne. CD Projekt odpowiedział pisarzowi, stwierdzając, że jego żądania są bezpodstawne, ale z uwagi na to, że pragną utrzymać z nim dobry kontakt, są chętni na rozwiązanie sprawy polubownie.

Czy Sapkowski powinien dostać pieniądze od CD Projektu?

Piłka jest obecnie po stronie Sapkowskiego i jego prawników. Jedyne co możemy zrobić, to czekać na jego ruch, a potem na odpowiedź CD Projektu. A co Wy sądzicie na ten temat? Myślicie, że twórca „Sagi o Wiedźminie” powinien otrzymać udział w dochodach z serii gier? A może wina leży po jego stronie, ponieważ kilkanaście lat temu przystał na warunki postawione przez firmę CD Projekt? Dajcie nam znać w sondzie.

Czy Andrzej Sapkowski powinien otrzymać 60 mln złotych od CD Projektu?

Tagi: Wiedźmin