13.09.2017 14:52

Scenariusz „Batmana” był inspirowany „Grą” Davida Finchera

„Gra” Davida Finchera to klasyczny thriller. Pierwsza wersja scenariusza do najnowszego solowego filmu o przygodach Batmana, była inspirowana produkcją z Michaelem Douglasem w roli głównej. 

Scenariusz „Batmana” był inspirowany „Grą” Davida Finchera
foto: EastNews/Everett Collection/kadr z filmu

O nowym filmie z Batmanem w roli głównej wciąż niewiele wiadomo. Wszystko przez dość skomplikowaną sytuację związaną z pracą nad produkcją Warner Brothers. Początkowo Ben Affleck miał nie tylko zagrać tytułową postać, ale również być autorem scenariusza i stanąć za kamerą jako reżyser. Finalnie będzie jedynie wcielał się w obrońcę Gotham, chociaż i tutaj sprawa nie było do końca pewności. Nowym scenarzystą i reżyserem został Matt Reeves, który zmienił wstępne założenia przygotowane przez Afflecka.

Dziennikarz portalu The Wrap zamieścił na Twitterze ciekawą informację. Okazuje się, że pierwsza wersja scenariusza inspirowana była filmem Davida Finchera z 1997 roku. Mowa oczywiście o „Grze” z Michaelem Douglasem i Seanem Pennem w rolach głównych.

W filmie Finchera główny bohater w dniu swoich urodzin zostaje wciągnięty w tajemniczą grę, która wywraca jego życie do góry nogami. Trzymający w napięciu thriller pasuje do postaci Batmana. W końcu Mroczny Rycerz jest najlepszym detektywem świata (przynajmniej w uniwersum DC). Zresztą Affleck, kiedy jeszcze był zaangażowany w proces powstawania scenariusza, często powtarzał, że chce wybić na pierwszy plan detektywistyczne zdolności głównego bohatera. Być może aktor chciał wprowadzić wątek zabójstwa rodziców Bruce'a Wayne'a, który okazałby się wcześniej zaplanowaną intrygą i to zatrzęsłoby światem Batmana w posadach? A może pojawiłaby się nowa wersja Riddlera?

Matt Reeves raczej nie podąży tym tropem, chociaż zapowiedział, że film nawiąże do klasyki kina noir.  O filmie wiadomo niewiele. W obsadzie oprócz Afflecka ponownie pojawią się J.K. Simmons jako komisarz GordonJeremy Irons w roli Alfreda. W obsadzie figuruje też Joe Manganiello, który ma się wcielić w Slade'a Wilsona, czyli Deathstroke'a. Ten czarny charakter miał być głównym przeciwnikiem Batmana w zamyśle Afflecka. Co wyjdzie z kolejnej wersji przygód Mrocznego Rycerza? Musimy uzbroić się w cierpliwość. Film pojawi się w kinach dopiero w 2018 roku. Ale już 17 listopada 2017 roku zobaczymy film „Liga Sprawiedliwości”, w którym ponownie spotkamy się z Batmanem

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Batman