15.02.2019 13:43

Superman postacią biblijną? "Harry Potter" inspirowany Pismem Świętym? Zaskakujące wyniki badań

Okazuje się, że są na świecie ludzie święcie przekonani, że Superman jest postacią biblijną, a seria o przygodach Harrego Pottera oparta została na Piśmie Świętym.

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Amerykańskie Towarzystwo Biblijne (Bible Society) przeprowadziło na terenie USA i Wielkiej Brytanii bardzo ciekawe badanie. Polegało ono na tym, że członkowie organizacji przechadzali się po ulicach i zadawali przypadkowym przechodniom pytania związane z religią i Biblią. Wyniki okazały się co najmniej zaskakujące.

Superman postacią biblijną

Choć na terenie USA i Wielkiej Brytanii znajdują się najbardziej prestiżowe ośrodki naukowe na świecie, nierzadko okazuje się, że przeciętny mieszkaniec któregoś z tych krajów pojęcie o czymkolwiek ma zgoła niewielkie. I choć perfekcyjna znajomość każdego aspektu wyznawanych religii nie jest w żadnym wypadku obowiązkiem, to posiadanie jakiegokolwiek pojęcia na temat wyznawanej przez siebie wiary powinno być na porządku dziennym. A jednak…

Badane wykazało, że 25% pytanych osób, jest święcie przekonanych o tym, że Superman - popularny superbohater, pochodzący z planety Krypton, jest postacią biblijną. A, czy wśród was również jest ktoś, kto uważa laser w oczach, nadludzką siłę i kosmiczne pochodzenie za motywy pochodzące z Biblii?

Zobacz też: >> Superman i Batman - charakterystyka i historia postaci <<

"Harry Potter" inspirowany Pismem Świętym

Wyniki badania wskazały również, że aż jedna trzecia ankietowanych utrzymuje, jakoby seria "Harry Potter" autorstwa J.K. Rowling czerpała z Pisma Świętego.

Fot. Shutterstock

Jak się jednak okazuje, badani nie są jedynym osobami wysnuwającymi taką tezę. Włoski teolog Brunetto Salvarani, na łapach pisma "Jesus" stwierdza, że w sadze autorstwa J.K. Rowling odnaleźć można ślady nauczania świętego Pawła. Zwraca on szczególną uwagę na wątki podziału na dobro i zło, przeznaczenia, odwagi i strachu oraz roli magii i okultyzmu. Autor kładzie również nacisk na fakt, że najważniejszym motywem wszystkich części serii o Harrym Potterze jest walka między miłością, a śmiercią przedstawiona w postaci konfliktu "mefistofelicznego Voldemorta i nieśmiałego Harrego". Jak twierdzi Salvarani:

"

Miłość-agape zdolna jest pokonać śmierć-thanatos i popycha tego brytyjskiego młodzieńca do odrzucenia egocentrycznego rozumienia życia, by dążyć do wizji otwartej, altruistycznej, wspólnotowej. "

Daniel Radcliffe (Harry Potter i Insygnia Śmierci)
Daniel Radcliffe (Harry Potter i Insygnia Śmierci)
Przeczytaj także Według Daniela Radcliffe'a w przyszłości zobaczymy reboot "Harry'ego Pottera"
Natalia Nowecka