26.09.2017 15:55

Top 10 filmów, które nie powstałby w dzisiejszych czasach przez poprawność polityczną

Poprawność polityczna wzbudza skrajne emocje. Niektórzy nazywają ją wybawianiem inni cenzurą. Istnieją jednak filmy tak niepoprawne politycznie, że raczej nie powstałyby w dzisiejszych czasach. Oto lista 10 z nich.

Top 10 filmów, które nie powstałby w dzisiejszych czasach przez poprawność polityczną
foto: kadr z filmu Śpiewak jazzbandu

Poprawność polityczna jak każdy wynalazek człowieka ma złe i dobre cechy. Bez wątpienia sprawia, że uciskane do niedawna grupy społeczne, czują się bezpieczniej i sprawiedliwiej traktowane niż dotychczas. Często za jej pomocą można zamknąć usta wielu hejterom i osobom, które chciałby przemycać w swoich wypowiedziach nienawistną ideologię. Nie ma nic gorszego niż seksizm, homofobia i rasizm, które niestety występują również na naszym podwórku. Zdarza się jednak, że poprawność polityczna zamyka usta za bardzo, czasem przybierając formę cenzury, nie bacząc na kontekst nie do końca poprawnej wypowiedzi.

Ten rodzaj cenzury doskonale widać na przykładzie filmów, które na przestrzeni kilku ostatnich dekad bardzo się zmieniły, jeśli chodzi o podejmowane tematy i wątki. Producenci unikają jak ognia wszelkich kontrowersyjnych tematów, żeby tylko nikogo nie urazić, często kierując się konformizmem, a nie rzeczywistą chęcią walki z niesprawiedliwym traktowaniem uciśnionych. Istnieje wiele filmów, które gdyby tworzono dziś, prawdopodobnie nigdy nie ujrzałyby światła dziennego ze względu na poprawność polityczną (znaczna część słusznie). Oto lista 10 z nich.

Sergiusz Kurczuk
Tagi: TOP