21.11.2017
Aktualizacja: 03.02.2020 14:48

Top10: Gotyckie postaci w serialach animowanych

Twórcy kreskówek mają słabość do subkultury spod znaku nietoperza. W popularnych serialach nie brakuje naprawdę „mhrocznych” bohaterów.

Top10: Gotyckie postaci w serialach animowanych
foto: kadr z wideo

Aby serial był wiarygodny dla młodych widzów, musi przemawiać ich językiem i stosować zrozumiałe dla nich kody i podteksty. Z tego powodu twórcy kreskówek wciąż muszą trzymać rękę na pulsie zjawisk istotnych dla ich targetu. W efekcie seriale animowane są kopalnią wiedzy o współczesnych nastolatkach. Jeśli nie rozumiesz swojego dzieciaka, po prostu włącz Cartoon Network, Nickelodeon albo Disney XD.

Produkowane za oceanem kreskówki odpowiadają na każde istotne zjawisko socjologiczne i popkulturowe, które pojawia się w świecie nastolatków. Nie powinna więc zaskakiwać spora reprezentacja przedstawicieli młodzieżowych subkultur w popularnych serialach animowanych. Możemy tam spotkać emo, punków i metali, ale najpopularniejszą kreskówkową subkulturą wydają się goci.

Trudno powiedzieć, dlaczego akurat gotyk znalazł tak wielu zwolenników wśród rysunkowych postaci. Może dlatego, że jest tak charakterystyczny wizualnie i łatwo go rozpoznać? Czarna grzywka, posępny ubiór, ciężkie buciory i biżuteria – to „starter pack” miłośnika rocka gotyckiego. Innym powodem sympatii animatorów do mrocznych typków spod znaku nietoperza może być ilość stereotypów, jakie narosły wokół tej subkultury. Ponurzy, depresyjni, bez poczucia humoru, spędzający wszystkie szkolne przerwy w kącie na płakaniu i słuchaniu The Cure albo metalu – to typowy obraz gotów w obiegowej opinii.

A może po prostu inteligentni, wrażliwi, romantyczni i smutni bohaterowie są bardziej interesujący dla twórców i widzów? Prawda jak zwykle zapewne leży pośrodku. Przypominamy 10 ciekawych bohaterów znanych kreskówek dla dzieci i młodzieży, którzy albo są gotami, albo ich wizerunek jest wyraźnie inspirowany tą subkulturą. Co ciekawe, dla scenarzystów animacji gotyk wydaje się zdecydowanie domeną dziewczyn.

Zgaście światło, włączcie ulubioną płytę The Sisters Of Mercy i pogrążcie się w mhrocznej lekturze…

10. Misery – „Ruby Gloom”

„Ruby Gloom” to jeden z nielicznych seriali, które w całości poświęcone są subkulturze gotów. Tytułowa bohaterka to jedyna osoba w zamieszkanym przez ponuraków mieście Gloomsville, która potrafi cieszyć się życiem. Wśród jej przyjaciół są jednak postaci, które o wiele bardziej przystają do stereotypowego wizerunku gota. Na przykład prześladowana przez pech, nieustannie zapłakana Misery. Jako wzorowa goth girl, jest wokalistką w zespole rockowym o stosownej nazwie R.I.P.

9. Ingrid Trzecia – „Fillmore na tropie”

Serial opowiadał o przygodach młodzieżowego patrolu, rozwiązującego zagadki kryminalne w Szkole X. Mózgiem ekipy jest Ingrid, wiecznie ubrana w czerń i obuta w glany. W pracy patrolu wykorzystuje swój wyjątkowy dar – fotograficzną pamięć.

8. Gwen – „Wyspa totalnej porażki”

Gotka Gwen trafiła do idiotycznego reality show na tropikalnej wyspie z przypadku – w wyniku przegranego zakładu. Nieustannie okazuje swoją dezaprobatę dla kolejnych zadań, ale jako inteligentniejsza od niemal wszystkich uczestników radzi sobie z nimi bardzo sprawnie. Jest indywidualistką, fascynuje się sztuką i astronomią.

7. Vanessa Dundersztyc – „Fineasz i Ferb”

Córka szalonego doktora Heinza Dundersztyca nie wdała się w tatę – nie jest tak złowroga jak jej stary, ale też nie należy do najsympatyczniejszych postaci w serialu. Zawsze ubiera się na czarno, a jej przyjaciele to modelowi goci. 

6. Lucy Loud – „Harmidom”

8-letnia Lucy jest wyjątkowo dojrzała i mroczna, jak na swój wiek. Kocha poezję, spirytyzm i gotycką literaturę, a także… black metal. Jej wizerunek to skrzyżowanie gotki z metalówą – długa, opadająca na oczy czarna grzywka, czarna sukienka i pasiaste pończochy. 

Maciej Koprowicz
Tagi: Film Seriale Ranking seriali