20.07.2018 19:22

10 imion i nazwisk zagranicznych aktorów, które prawdopodobnie źle wymawiasz – cz.1

Saoirse Ronan, Rachel Weisz, Joaquina Phoenixa i Jake’a Gylenhaala łączy wiele – talent, uroda, wdzięk, kariera w Hollywood oraz… niemożliwe do przeczytania imiona lub nazwiska. Jak je wymawiać, radzą sami aktorzy.

Matthew McConaughey, Saoirse Ronan, Joaquin Phoenix
foto: Lovekin/Variety/REX/Shutterstock/EAST NEWS; Matt Baron/REX/Shutterstock/EAST NEWS; REPORTER/EAST NEWS

Każdy kinoman lubi filmy nie tylko oglądać, ale także o nich dyskutować. Niektóre rozmowy na filmowe tematy mogą jednak okazać się bardzo trudne i to nie przez wzgląd na złożoność omawianego dzieła czy różnice zdań dyskutantów. Prawdziwym piekłem podczas konwersacji o filmach może okazać się tak prozaiczna rzecz, jak imiona i nazwiska zagranicznych aktorów. 

No bo jak opowiedzieć o tym, kto zagra nowego Jokera, skoro nie wiemy jak wymawiać imię Joaquin? Albo skomentować, jak wypadł nowy Han Solo, kiedy gubimy się w połowie nazwiska Ehrenreich? I jak przedyskutować oscarowe nominacje dla aktorek, jeśli nie mamy pojęcia, jak czyta się Saoirse?! 

W poniższym zestawieniu przedstawiamy, jak wymawiać trudne imiona i nazwiska zagranicznych aktorów z pomocą gwiazd Hollywood. Tak byście mogli bez oporów błyszczeć na salonach, dyskutując o kinie.

1. Saoirse Ronan - jak wymawiać imię aktorki?

Gwiazdę „Lady Bird”, którą już niebawem zobaczymy w roli Marii Stuart, los obdarzył niekwestionowanym talentem aktorskim, zaś rodzice – bardzo dziwnym imieniem. Jak wymawiać imię Saoirse Ronan? Posłuchajcie samej aktorki:

2. Joaquin Phoenix - jak wymawia się imię aktora?

Joaquin Phoenix to aktor uwielbiany i doceniany chyba przez wszystkich. Tego samego nie można jednak powiedzieć o jego imieniu, którego wymowy po prostu nie da się zapamiętać. Jak wymawiać imię Joaquin? Prześledźcie poniższe wideo, by usłyszeć jak zrobił to John Travolta:

3. Nikolaj Coster-Waldau - jak wymówić prawdziwe imię i nazwisko Jaimego z „Gry o tron”?

Gwiazdor „Gry o tron” pochodzi z Danii, podobnie jak jego dziwnie wyglądające imię i nazwisko. Jak je właściwie odczytać? Najprościej będzie, jeśli Nikolaj po prostu sam Wam się przedstawi:

4. Charlize Theron - jak poprawnie wymawiać?

Nazwisko Charlize Theron jest nie tylko trudne do wymówienia, ale i zwodnicze. Choć wydaje się, że powinniśmy je przeczytać według norm języka angielskiego, ewentualnie francuskiego, aktorka pochodzi z RPA, gdzie obowiązują zupełnie inne zasady wymowy. Na szczęście gwiazda ma cierpliwość, by tłumaczyć, jak prawidłowo wymawiać Charlize Theron.

5. Chiwetel Ejiofor - jak się czyta?

Gwiazdor filmów „Zniewolony. 12 Years a Slave” i „Doktor Strange” nie ma łatwego życia. W jego przypadku trudno poradzić sobie zarówno z wymową, jak i zapisem imienia i nazwiska, dlatego Chiwetel Ejiofor co chwila musi tłumaczyć, jak zapisać lub jak przeczytać jego dane. Bezbłędnie nauczyła się tego Uma Thurman, wręczająca mu nagrodę BAFTA w 2014 roku.

Natalia Hluzow