05.06.2018 19:43

„Westworld”: covery rockowych kawałków na ścieżce dźwiękowej serialu

Serial „Westworld” kryje w sobie wiele tajemnic, tropów i ukrytych znaczeń, a także… utworów rockowych, które na ścieżce dźwiękowej nie znalazły się przypadkiem.

Westworld
foto: materiały promocyjne serialu "Westworld"

Ramin Djawadi to obecnie jeden z najpopularniejszych kompozytorów muzyki filmowej, który ma na swoim koncie ścieżki dźwiękowe do takich filmów jak „Pacific Rim”, „Iron Man”, „Equilibrium” czy seriali „Gra o tron” oraz „Westworld”. Każda z nich wyróżnia się na swój sposób. Cechą charakterystyczną soundtracku „Westworld” jest na przykład występowanie licznych coverów rockowych przebojów obok kompozycji Djawadiego. Oczywiście, jak przystało na produkcję Jonathana Nolana i Lisy Joy, każdy z tych utworów pełni ważniejszą funkcję niż zwykłe tło muzyczne i jest dodatkowym nośnikiem znaczeń.

Jakie rockowe nuty kryją się za dźwiękami słynnego pianina w Saloonie w Sweetwater? Sprawdźcie, czy wyłapaliście wszystkie covery rockowych utworów w „Westworld”!

„Westworld”: rockowe utwory na ścieżce dźwiękowej serialu:

piano westworld

Nirvana – „Heart-Shaped Box”

Na pierwszy ogień słynny utwór ikony grunge’u, do którego teledysk zrealizował przed laty sam Anton Corbijn. Kawałek „Heart-Shaped Box” Nirvany zagrany na pianinie w zwolnionym tempie pojawił się w finalnym zwiastunie 2. sezonu „Westworld”.

The Rolling Stones – „Paint It Black”

Cover przeboju Stonesów sprzed pół wieku występuje w „Westworld” niejednokrotnie. Po raz pierwszy pojawia się w odcinku „The Original” (Westworld s01e01), kiedy na scenę wkracza Hector – poszukiwany zbir w narracji z parku Dzikiego Zachodu, który z czasem staje się towarzyszem i kochankiem Maeve. Co ciekawe, po raz drugi utwór ten rozbrzmiewa w epizodzie „Akane No Mai” (Westworld s02e05), kiedy grupa hostów pod wodzą Maeve trafia do Shogun World i przygląda się scence ze swojej własnej pętli, tyle że w innym świecie i odgrywanej przez japońskich odpowiedników.

Soundgarden – „Black Hole Sun”

W pierwszym odcinku „Westworld” mamy okazję usłyszeć także fragment utworu grupy Soundgarden. Cover wyróżnionego nagrodą Grammy utworu „Black Hole Sun” towarzyszy pierwszym ujęciom charakterystycznego pianina w serialu.

Radiohead – „No Suprises”

Radiohead to osobny rozdział na ścieżce dźwiękowej „Westworld” i zdecydowanie ulubiony zespół Jonathana Nolana z uwagi na częste nawiązania do filmów i robotów w utworach grupy. Dlatego też w serialu znalazły się aż cztery kawałki z repertuaru Brytyjczyków. Pierwszy z nich to „No Suprises” z albumu „OK Computer” – rozbrzmiewający po raz pierwszy w 2. odcinku i powracający w momentach, kiedy Maeve zaczyna odkrywać prawdę o otaczającym ją świecie.

Radiohead – „Motion Picture Soundtrack”

Utwór (nomen omen) „Motion Picture Soundtrack” również towarzyszy Maeve w pierwszym sezonie „Westworld” i również jest związany z jej budzącą się świadomością. Tym razem wykonany nie na pianinie, lecz przez kwartet smyczkowy, pojawia się, kiedy przebudzona bohaterka przemierza laboratoria firmy Delos i dowiaduje się, kim tak naprawdę jest i do czego (wraz z innymi hostami) służy ludziom. Kiedy płynącą w tle melodię uzupełnimy o występujący oryginalnie tekst scena ta okaże się jeszcze bardziej wymowna niż przypuszczaliśmy:

"

It's not like the movies (Tu nie jest tak w filmach)

They fed us on little white lies (Karmią nas białymi kłamstewkami)

I think you're crazy, maybe (Jesteś chyba szalona)

I will see you in the next life (Do zobaczenia w kolejnym życiu) "

Natalia Hluzow
Tagi: HBO Westworld