30.11.2017 16:01

Wszystkie odniesienia do „Lśnienia” w filmach i serialach w jednym wideo

Dzieło Stanleya Kubricka „Lśnienie” oparty na prozie Stephena Kinga przeszedł do klasyki światowego kina. Najlepszym na to dowodem jest poniższe wideo, w którym zebrano wszystkie odniesienia do horroru, pojawiające się w filmach i serialach. 

Wszystkie odniesienia do „Lśnienia” w filmach i serialach w jednym wideo
foto: kadr z filmu Lśnienie

Kiedy adaptacja książki „Lśnienie” autorstwa Stanleya Kubricka ujrzała światło dzienne, krytycy byli zgorszeni. Film został nawet nominowany do Złotej Maliny, jako najgorsza produkcja roku 1980. A wszystko przez zmiany fabularne wprowadzone przez reżysera. Zresztą sam King też miał filmowcowi za złe drastyczne modyfikacje. Dziś film jest uznawany za arcydzieło i jeden z najlepszych horrorów w historii kina. Współcześnie o uznaniu jakiegoś tekstu kultury decydują liczne internetowe przeróbki oraz odniesienia zawarte w popularnych serialach pokroju „The Simpsons” czy „South Park”

„Lśnienie” na tyle trwale wpisało się w popkulturę, że w ciągu prawie 40 lat nawiązania do dzieła Kubricka pojawiły się w licznych produkcjach kinowych i telewizyjnych. Jesse Gumbarge z kanału YouTube Jarvis City postanowił zebrać wszystkie odniesienia do „Lśnienia” i zamieścić je w jednym wideo. Trochę się tego zebrało, bo materiał trwa prawie 20 minut. Niektóre sceny z filmów i seriali są oczywiste, inne potrafią zaskoczyć. 

Jak widać, „Lśnienie” miało ogromny wpływ na popkulturę. Nawiązania do filmu Kubricka pojawiły się bowiem w takich produkcjach jak „Pełna chata”, „CSI”, „Terminator 2”„Sponge Bob: Na suchym lądzie”, „Upiór w operze”, „Piątek trzynastego III”„Halloween”„Spawn”, a nawet „Smętarz dla zwierzaków II”.

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Lśnienie Stephen King Horror