30.11.2017 15:01

Zobacz krótkometrażowy prolog do filmu „Dystrykt 9”

Alive in Joburg” to 6-minutowa produkcja Neilla Blomkampa, która powstała na 3 lata przed słynnym „Dystryktem 9”. Zobacz pomysł, który wyewoluował w jeden z najważniejszych filmów science fiction XXI wieku. 

Zobacz krótkometrażowy prolog do filmu „Dystrykt 9”
foto: kadr z filmu Alive in Joburg

Wiele pomysłów na filmy powstaje na długo przed rozpoczęciem zdjęć. Często zdarza się tak, że etiuda po latach przeradza się w dłuższą formę. Tak było w przypadku Neilla Blomkampa, który, zanim wypłynął na szerokie wody przemysłu filmowego, tworzył krótkometrażówki. Jedną z nich była produkcja, która powstała w 2006 roku, zatytułowana Alive in Joburg”. W tym 6-minutowym filmie pojawia się wiele elementów, które występują w jednym z najsłynniejszych dzieł reżysera - „Dystrykcie 9”. W filmie z 2009 roku widzimy dystopiczną wizję RPA. Na Ziemi pojawili się kosmici. Rząd postanowił umieścić obcych w obozach, a prywatna firma chce wykorzystać przybyszy dla własnych korzyści. 

Film Blomkampa to tak naprawdę opowieść o ksenofobii i rasizmie. Zresztą „Dystrykt 9” należy do jednej z produkcji science fiction, która została oparta na prawdziwych wydarzeniach. W Alive in Joburg”, który również został zrealizowany w formie paradokumentu, również skupia się na podobnej tematyce. Krótki metraż jest więc juwenalisową satyrą na negatywne zjawiska uderzające w mniejszości, z którymi historia RPA niestety jest nierozerwalnie związana. 

Alive in Joburg” opowiada o kosmitach, którzy przybyli do RPA. Władze zmuszają obcych do mieszkania w warunkach przypominających slumsy. Akcja dzieje się w Johannesburgu. Jak widać, fabuła „Dystryktu 9” bardzo przypomina wydarzenia z Alive in Joburg”. Dzięki 6-minutowemu filmowi, może zobaczyć, jak niektóre pomysły Blomkampa zmieniły się na przestrzeni 3 lat i co zostało ponownie wykorzystane. Filmowiec ostatnio znowu oddał się tworzeniu krótkich form. Niedawno pisaliśmy o ostatnim dziele Oats Studios - animacji opartej na pracach polskiego artysty Jakuba Różalskiego

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Neill Blomkamp