03.06.2016 13:36

19-latek zabił 3 osoby pod wpływem filmu „Noc oczyszczenia”

Do tragicznych wydarzeń doszło w Indianapolis w stanie Indiana. Trzech zabójstw dopuścił się 19-latek - inspiracją dla niego miał być film „Noc oczyszczenia”.

19-latek zabił 3 osoby pod wpływem filmu „Noc oczyszczenia”
foto: Indianapolis Metropolitan Police Department

Do morderstw doszło na przestrzeni czterech dni, a ich sprawcą jest Jonathan Cruz. Jeden ze świadków twierdzi, że oskarżony strzelał i rabował twierdząc, że tym samym „oczyszcza” miasto. To sformułowanie odnosi się do zapoczątkowanej w 2013 roku serii filmowej „Noc oczyszczenia”, gdzie w pierwszej odsłonie wystąpił m.in. Ethan Hawke.

Obraz w reżyserii Jamesa DeMonaco pokazał, jak podczas jednej nocy Amerykanie dostają przyzwolenie, aby wyjść na ulice i bez żadnych konsekwencji mordować. Policja nie odbiera telefonów, milczy też pogotowie i tylko media nadają transmisję krwawej rzezi. Dzieje się tak poprzez ustawę gwarantującą bezkarność za oczyszczanie kraju z „ludzkich odpadów”.

Prokurator okręgu Marion County, Terry Curry, twierdzi, że zabójca dobierał swoje ofiary przypadkowo. W ramach wymierzenia sprawiedliwości rozpatruje karę śmierci dla Jonathana Cruza.

"

Po prostu, kiedy myślisz, że nie można oczekiwać niczego bardziej niezrozumiałego i szokującego, zostajesz skonfrontowany z okolicznościami, które pozbawiają cię słów. "

Dokumenty sądowe mówią, że Cruz, członek gangu The Bloods, w dniu 12 maja 2016 śmiertelnie postrzelił Billy'ego Boyda i Jaya Higginbothama oraz 15 maja Jose Ruiza w czasie ataków w wschodnich i północnych stronach miasta. 19-latkowi postawione będą też zarzuty dokonania rozbojów w dniu 14 maja. W sumie będzie odpowiadał za 17 przestępstw podczas rozprawy, która ma się odbyć w czwartek 9 czerwca 2016 roku. Kiedy wydano akt oskarżenia, Cruz już przebywał w areszcie w związku z innymi przestępstwami.

Nastolatek nie krył się ze swoimi zamiarami i czynami. Gdy dostał od swojej matki wiadomość tekstową z pytaniem o to co robi, odpowiedział przesłaniem nagłówków artykułów mówiących o jego ofierze. Z kolei swojej dziewczynie miał wyznać, że będzie „oczyszczał” każdej nocy (sms z tymi słowami został wysłany 2 maja 2016). Powstał materiał wideo traktujący o osobie mordercy:

Zastępca prokuratora, Denise Robinson, powiedziała, że władze dysponują materiałami wideo nakręconymi przez Cruza, gdy zabijał swoje ofiary:

"

Nie mogę pojąć jego umysłu, ale na pewno wykorzystał film jako swoją wymówkę i usprawiedliwienie, gdy rejestrował popełnienie tych aktów. "

Obrońca chłopaka, Kendal Gulbrandsen, nie komentuje sprawy.

„Noc oczyszczenia” mogła też doprowadzić do podobnej tragedii w sierpniu 2014 roku w Kentucky. Pewien nastolatek rozpętał w mediach społecznościowych burzę swoim wpisem o planowanym „Oczyszczeniu Louisville”. Szkoły i różne organizacje odwołały tego dnia wszelkie planowane wydarzenia.

Robert Skowronski
Tagi: News