03.10.2018 14:11

„Autsajder” - nowy film o stanie wojennym. Kiedy trafi do kin?

Adam Sikora postanowił stworzyć historię wrażliwego człowieka, któremu przyszło żyć w czasach stanu wojennego w Polsce. Jakie problemy porusza film „Autsajder”?

„Autsajder” - nowy film o stanie wojennym. Kiedy trafi do kin?
foto: materiały promocyjne

Kino historyczne ma szczególne znaczenie w polskiej kinematografii. Nic dziwnego, że co roku powstają kolejne produkcje, opowiadające o ważnych wydarzeniach, które rozegrały się w przeszłości. Adam Sikora postanowił powołać do życia historię o stanie wojennym, ale pokazał ją z perspektywy jednostki, uwikłanej w machinę totalitarnego systemu nowej rzeczywistości. O czym dokładnie jest film „Autsajder”?

„Autsajder” - o czym jest film?

Produkcja została owiana tajemnicą, chociaż niektórzy widzowie mieli okazję obejrzeć „Autsajdera” podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Mimo tego, do tej pory nie pojawił się zwiastun. Możemy raczyć się jedynie opisem dystrybutora i plakatem. 

Autsajder

Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach skupia się na wrażliwym Franku (Łukasz Sikora). Chłopak jest entuzjastą muzyki i sztuk plastycznych. Oprócz tych zainteresowań jego życie wypełnia wielkie uczucie do pięknej dziewczyny. Początkowo Franek zdaje się nie zwracać uwagi na napiętą sytuację polityczną w kraju. Nie przejmuje się ani wprowadzeniem stanu wojennego, ani wydarzeniami w kopalni Wujek. Ten stan rzeczy zmienia przysługa dana przyjacielowi, który prosi Franka o przechowanie teczki. Chłopak wraca do domu od dziewczyny podczas godziny policyjnej i trafia na patrol milicji. Po przeszukaniu okazuje się, że teczka, wskazuje na współpracę Franka z opozycją. Sprawa trafia do Służb Bezpieczeństwa, a ideały głównego bohatera zostają wystawione na próbę. 

„Autsajder” - kiedy premiera?

Film wyprodukowała Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych. Adam Sikora znany jest z takich produkcji „Ach śpij kochanie”, „Młyn i krzyż”, „Essential killing” (jako operator) oraz „Nadal wracam. Portret Ryszarda Krynickiego” czy „Miłość w Mieście Ogrodów” (jako reżyser). Adam Sikora nie tylko wyreżyserował „Autsajdera”, ale również jest autorem scenariusza. W filmie oprócz Łukasza Sikory wystąpili Katarzyna Gałązka, Mariusz Jakus, Marek Kalita, Cezary Łukaszewicz, Tomasz Sapryk, Bartosz ŻukowskiMariusz Bonaszewski i Dorota Pomykała. 

„Autsajder” został nominowany do Złotego Lwa podczas 43. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Zaprezentowano go również na specjalnej projekcji w ramach Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, który odbył się 2 października 2018 roku. Podczas gali wydarzenia reżyser został nagrodzony wyróżnieniem „Drzwi do Wolności”. Na razie nie podano, kiedy film trafi do dystrybucji kinowej. Festiwalowa premiera „Autsajdera” odbyła się 1 sierpnia 2018 roku. Szersze grono widzów zobaczy film prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Całkiem możliwe, że premiera zbiegnie się w czasie z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News