04.12.2019 13:40

Bartosz Bielenia z "Bożego Ciała" laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Odgrywający główną rolę Daniela w filmie "Boże Ciało", Bartosz Bielenia otrzymał wyjątkową nagrodę dla młodych aktorów.

Boże Ciało
foto: kadr z wideo

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego to wyróżnienie przyznawane od 1969 roku młodym aktorom, którzy wyróżnili się wybitną indywidualnością. Do 1995 roku nagrodę powstałą z inicjatywy Wiesławy Czapińskiej przyznawało czasopismo "Ekran". W 2005 roku została reaktywowana przez Fundację Kino.

Bartosz Bielenia otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego

Za dokonania w 2019 roku do nagrody głównej nominowano Marię Dębską za rolę w "Zabawa zabawa", Sebastiana Fabijańskiego za "Mowę Ptaków", Elize Rycembel za "Ninę" oraz Piotra Żurawskiego za film "Interior" oraz Bartosza Bielenię za "Boże Ciało". Nagrodę Jury otrzymał ostatni z wymienionych aktorów, który miał okazję wcielić się w rolę Daniela, młodego chłopaka, który po wyjściu z poprawczaka trafia do parafii w małym miasteczku, gdzie przez pewien czas pełni rolę księdza.

"Boże Ciało"
"Boże Ciało"
Przeczytaj także "Boże Ciało" nie kończy na Oscarach. Film Komasy z szansą na Złoty Glob

Nagrodę specjalną za całokształt twórczości przyznano Katarzynie Figurze za role w "Historiach miłosnych", "Kilerze" i "Słonecznym zegarze". To samo wyróżnienie otrzymał także Andrzej Chyra za film "Dług". 

Najnowszy film Jana Komasy trafił do polskich kin 11 października 2019 roku i podbił serca widzów. Polski kandydat do Oscara miesiąc po premierze mógł pochwalić się wynikiem przeszło miliona widzów. Film tym samym wylądował na 5. miejscu w zestawieniu największych polskich sukcesów box office 2019. 

Zobacz też: Komentarz twórców "Bożego Ciała" w sprawie afery wokół filmu 

Tagi: News