21.08.2018 18:51

Biali mężczyźni to mniejszość wśród twórców HBO. Stacja wystartowała z kampanią „Because of Her”

„Because of Her” to nowa kampania HBO, która ma zwrócić uwagę na ilość i atrakcyjność treści, jakie dla stacji tworzą kobiety. Okazuje się, że biali mężczyźni są pod tym względem w mniejszości.

Wielkie kłamstewka HBO obsada
foto: Emma McIntyre/AFP/EAST NEWS

Stacja HBO stawia na zróżnicowanie pod kątem płci i koloru skóry, o czym przypomina w swojej nowej kampanii „Because of Her” („Z jej powodu”/„Dzięki niej”). Jak podaje portal Wirtualne Media, w sezonie 2017/2018 aż 57% twórców filmów i seriali HBO stanowią kobiety lub osoby o kolorze skóry innym niż biały. To duża rewolucja w branży filmowej, dotychczas wypełnionej po brzegi białymi mężczyznami za i przed kamerą.

Westworld 2

„Because of Her” – o co chodzi w nowej akcji HBO?

Pomysłodawcą akcji „Because of Her” jest Casey Bloys, dyrektor programowy HBO. Ma ona na celu przybliżyć sylwetki zdolnych reżyserek, autorek zdjęć, scenarzystek oraz innych kobiet z branży filmowej, by zwrócić uwagę na ich wrażliwość artystyczną, która pozwala im na snucie historii w zupełnie inny sposób, niż robią to mężczyźni.

W pierwszych spotach, które są już dostępne w sieci, pojawiły się Chloe Domont – reżyserka części odcinków serialu „Gracze”, Bruna Papandrea - jedna z producentek wykonawczych serialu „Wielkie kłamstewka”, Amy Aniobi – scenarzystka i producentka „Niepewnych” oraz Paula Huidobro – jedna z dwójki autorów zdjęć do serialu „Barry”.

HBO zapowiada pojawienie się większej ilości spotów w ramach akcji „Because of Her”. Wszystkie dostępne dotychczas prezentujemy poniżej:

Warto zauważyć także, że intrygujące kobiety nie tylko tworzą treści dla HBO, ale także coraz częściej grają pierwsze skrzypce na ekranie. Wystarczy spojrzeć na najpopularniejsze dziś seriale stacji oraz ich główne bohaterki: Dolores i Maeve„Westworld”, DaenerysCersei, Sansę i Aryę z „Gry o tron”, Madeline, Celeste i Jane z „Wielkich kłamstewek” czy Camille Preaker z „Ostrych przedmiotów”.

Sharp Objects

Czy kobiety zdominują HBO?

Jak podkreśla Bloys, w akcji „Because of Her” podobnie jak w nawiązywaniu współpracy z przedstawicielami mniejszości etnicznych, nie chodzi o poprawność polityczną, lecz o jak największe zróżnicowanie treści. Przedstawiciele HBO wierzą, że osiągną to właśnie dzięki ukazywaniu punktu widzenia twórców spoza kręgu białych mężczyzn. Dlatego też stacja planuje kontynuować rozszerzanie nie tylko kręgu reżyserów, ale także scenarzystów piszących dla HBO, o kobiety oraz mężczyzn o innym niż biały kolorze skóry.

Daenerys i Missandei

Kampania HBO bez wątpienia jest odpowiedzią na działania platformy Netflix, która bardzo angażuje się we wspieranie mniejszości seksualnych i od dawna oddaje głos osobom o różnym kolorze skóry, w tym kobietom.

Co sądzicie o takich zmianach w HBO? Myślicie, że wyjdą stacji na dobre?

Natalia Hluzow
Tagi: News HBO