17.05.2018 15:07

„Brexit”: Benedict Cumberbatch zagra stratega wyjścia UK z Unii Europejskiej

Słynny aktor wystąpi w filmie telewizyjnym Channel 4. Cumberbatch wcieli się mózg kampanii namawiającej Brytyjczyków do wyjścia z Unii Europejskiej.

Benedict Cumberbatch
foto: Sundholm Magnus/action press/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Grał już smoka zamieszkującego Śródziemie, Sherlocka, Patricka Melrose’a i Dr Strange’a. Teraz, po zmierzeniu się z serią słynnych postaci ze świata popkultury, przyszedł czas na wcielenie się w autentyczną postać związaną z bardzo aktualnymi wydarzeniami. Benedict Cumberbatch, który swoim talentem zachwyca zarówno widzów jak i krytyków, już niebawem wystąpi w produkcji telewizyjnej Channel 4 jako Dominic Cummings – były doradca Michaela Gove’a i jeden z szefów kampanii „Vote Leave” namawiającej Brytyjczyków do zagłosowania za opuszczeniem Unii Europejskiej podczas referendum w 2016 roku.

Benedict Cumberbatch będzie namawiał do Brexitu

Produkcja jest planowana jako dwugodzinny dramat polityczny, który skupi się na rozbudowanej taktyce i zakulisowych działaniach Cummingsa, które ostatecznie doprowadziły do jednego z najbardziej zaskakujących wyników referendów we współczesnym świecie. Film o roboczym tytule „Brexit”, zdaniem twórców, nie ma być jednak analizą tego, kto miał rację a kto nie, lecz raczej próbą wyjaśnienia – jak to się stało i dlaczego. Twórcy będą starali się zgłębić przyczyny brawurowego sukcesu eurosceptyków.

„Vote Leave” – co to takiego?

„Vote Leave” było oficjalną kampanią prowadzoną przez Matthew Elliota i Dominica Cummingsa w celu wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, którą wspierali m.in. politycy tacy jak Boris Johnson czy Michael Gove. Co ciekawe, Benedict Cumberbatch również zaangażował się w spór o Brexit, jednak po przeciwnej stronie. Znalazł się wśród 250 osób ze świata kultury i sztuki, które podpisały list otwarty ostrzegający przed przykrymi konsekwencjami Brexitu dla branży kreatywnej.

Film ma trafić do emisji z początkiem 2019 roku, jeszcze przed opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię w marcu. Scenariusz napisze James Graham, dramaturg nagradzany za swoje polityczne sztuki teatralne. 

Natalia Hluzow
Tagi: News Benedict Cumberbatch