07.11.2017 11:32

Czy Avengers i X-Men połączą siły na ekranie?

Jeśli spełnią się prognozy dotyczące przejęcia wytwórni 20th Century Fox przez Disney’a, czeka nas zupełnie nowa era w dziejach kina i telewizji.

Czy Avengers i X-Men połączą siły na ekranie?
foto: kadr z wideo

Przez ostatnie 10 lat Disney konsekwentnie rozszerzał swój świat i budował wielkie medialne imperium, przejmując najpierw Marvel Studios w 2009 roku, a następnie Lucasfilm w roku 2012. Do pełni szczęścia i zagarnięcia wszystkiego, co obecnie znaczące na rynku PG-13 brakowało im tylko serii „X-Men” (i „Wonder Woman”, ale to już inna bajka). Aż do teraz, gdyż są na najlepszej drodze, by tę lukę wypełnić.

disney 1

Kiedy w pierwszej dekadzie XXI wieku superbohaterowie wtargnęli masowo na kinowe ekrany, nikt nie śmiał nawet marzyć o tym, że na wzór komiksów Marvela, staną się częścią jednego wspólnego świata. Prawa do komiksowych postaci zostały wtedy wykupione przez różne filmowe studia i każdy z superherosów żył własnym życiem w swoim własnym świecie. Dopiero 2008 rok z premierą „Iron Mana” przyniósł zmianę w tej materii. Marvel Studios (przejęte następnie przez Disney’a) zaczęło budować spójne i (w miarę) konsekwentne filmowe uniwersum Marvela, w ramach którego siły połączyli różni superbohaterowie poruszający się w ramach wspólnej linii czasowej. Film „Avengers” z 2012 roku był ukoronowaniem tych zabiegów, co odzwierciedliło się w gigantycznym sukcesie kasowym. Jednak jak to bywa w życiu, apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc fani Marvela szczęśliwi z tego powodu byli zaledwie przez chwilę. Do momentu, kiedy nie zrozumieli, że nigdy nie zobaczą Iron Mana i Kapitana Ameryki obok Spider-Mana (do którego prawa miała wytwórnia Columbia Pictures) czy Wolverine’a (należącego do franczyzy X-Men, która jest własnością 20th Century Fox).

disney 4

W 2015 roku Disney udowodnił jednak, że nigdy nie powinno się mówić „nigdy”. Wytwórnia zdobyła prawa do Spider-Mana, czego efektem jest film „Spider-Man: Homecoming” i obecność Człowieka-Pająka w „Wojnie Bohaterów”. Tymczasem seria X-Men poszła własnymi ścieżkami, odświeżając franczyzę filmem „X-Men: Pierwsza Klasa” w 2011 roku i budując własny, odrębny świat. I właśnie teraz, dzięki rozmowom podjętym przez The Walt Disney Company z wytwórnią 20th Century Fox świat ten ma szanse połączyć się z filmowym światem Marvela, Magneto i Thor mogą stać się mieszkańcami wspólnego uniwersum, a nowy Wolverine może zostać członkiem Avengers.

disney 3

Na razie firmy są na etapie bardzo wstępnych rozmów i ani jedna, ani druga nie wypowiada się oficjalnie na temat tego, co konkretnie miałoby zostać przejęte. Jak podaje CNBC, Disney nie planuje zakupu 20th Century Fox w całości. Poza jego kontrolą ma pozostać telewizja FOX, programy newsowe i sportowe. Natomiast tym, co ma wejść w skład przejmowanej własności, jest właśnie wytwórnia filmowa, produkcja telewizyjna i stacje takie jak FX czy National Geographic.

Jeśli przytoczone prognozy się sprawdzą, będzie to miało olbrzymi wpływ na Hollywood, gdyż diametralnie zmieni rozkład sił między amerykańskimi gigantami z Fabryki Snów. Wytwórnia Warner Bros. będzie musiała zacząć się rozglądać za nowym „Władcą Pierścieni” lub „Harrym Potterem”, bo jedna „Wonder Woman” nie zdoła uratować całego filmowego świata DC, który – przy obecnej jakości produkcji – nie będzie miał żadnych szans w starciu z rozszerzonym do granic możliwości uniwersum Marvela, które już teraz jest olbrzymich rozmiarów. A najbliższych latach spodziewamy się premier: „Czarnej Pantery”, „Ant-Man and the Wasp”, „Kapitan Marvel”, „Avengers: Infinity War” i „Avengers 4”, a jeśli 20th Century Fox zacznie podlegać Disney’owi, dołączą do nich „The New Mutants”, „Deadpool 2” i „X-Men: Dark Phoenix” oraz kolejne filmy o mutantach, będące obecnie na wczesnym etapie produkcji. Nie zapominajmy też o tym, że do Disney’a należy również gigantyczna franczyza „Star Wars”.

disney 2

Na razie nic nie jest jeszcze wiadome na pewno, więc warto wstrzymać się z ostatecznymi sądami. Niemniej, jeśli umowa Disney’a i 20th Century Fox dojdzie do skutku, będzie to jedna z największych medialnych fuzji w dziejach, po której możemy spodziewać się nowej ery amerykańskiego kina rozrywkowego.

Natalia Hluzow
Tagi: X-Men Marvel