07.09.2018 15:55

Czy Chewbacca zjadał ludzi? Zagadka z filmu „Solo” rozwiązana

W jednej ze scen filmu „Han Solo: Gwiezdne wojny – historie” pojawia się sugestia, że uwielbiany przez fanów Wookiee gustuje w ludzinie. Ale czy rzeczywiście tak było?

Czy Chewbacca zjadał ludzi? Zagadka z filmu „Solo” rozwiązana
foto: ANTONIN THUILLIER/AFP/EAST NEWS

„Han Solo” to drugi film z cyklu „Historie”, który uzupełnia epizody właściwej sagi „Gwiezdnych wojen”. Opowiada o młodych latach tytułowego awanturnika, bohatera części IV-VII sagi.

Z filmu dowiadujemy się wielu informacji na temat początków przemytniczej kariery Solo, które ostatecznie doprowadziły go na służbę gangsterowi Jabbie. Poznajemy okoliczności, w których zajął się szmuglerką, wszedł w posiadanie statku „Sokół Millennium”, odbył lot na Kessel na rekordowo krótkim dystansie 12 parseków, a także poznał Lando Calrissiana i Chewbakkę.

Chewbacca: czy był ludożercą?

Włochaty olbrzym Chewbacca, przedstawiciel rasy Wookiee z planety Kashyyyk, stał się przyjacielem Hana Solo w niecodziennych okolicznościach. Pod zarzutem dezercji z armii Imperium, młody Solo został wrzucony do jamy „bestii”, którą okazał się właśnie więziony przez żołnierzy małpolud. Imperialni są pewni, że krnąbrny wojak zostanie przez monstrum pożarty.

Z filmu wysnuć można wniosek, że Wookiee nie tylko wyrywają ludziom ręce (co już wiemy z „Nowej nadziei”), ale i ich zjadają. Nie jest to jednak prawda, o czym można przekonać się z lektury nowelizacji „Solo”.

„Solo: A Star Wars Story” - nowelizacja

Powieść „Solo: A Star Wars Story: Expanded Edition” autorstwa Mur Lafferty, która nie tylko jest adaptacją scenariusza filmu, ale również uzupełnia jego wątki, ukazała się w USA 4 września 2018. Znajdujemy w niej również oczywiście scenę pierwszego spotkania Hana i Chewiego. Narrator ujawnia jednak, że Wookiee nigdy nie jadł ludzkiego mięsa:

"

Nie stał się aż tak głodny. Jeszcze nie. "

Nie oznacza to wcale, że poczciwy Chewbacca jest weganinem. W filmie „Ostatni Jedi” widzimy go, jak piecze nad ogniskiem ptakopodobne stworzenie z gatunku Porgów.

„Han Solo: Gwiezdne wojny – historie” - premiera na Blu-ray i DVD

Już niedługo najnowszy film z uniwersum „Star Wars” będzie można obejrzeć także w domu. DVD „Solo” w USA ukaże się 14 września 2018. Premiera filmu na Blu-Ray zaplanowana jest natomiast nieco później, bo 25 września 2018. Wśród dodatków nie zabraknie usuniętych z ostatecznej wersji obrazu scen – wśród nich jest taka, w której Han Solo ma w spodniach węgorza (tak, dla nas też to brzmi dziwnie).

Maciej Koprowicz
Tagi: Film Gwiezdne wojny Han Solo Star Wars Solo: A Star Wars Story Han Solo: Gwiezdne wojny – historie Chewbacca