05.07.2017 10:38

Czy Famke Janssen powróci jako Jean Grey w X-Menach?

Holenderska aktorka jest prawdziwą legendą w świecie kina superbohaterskiego. 

Czy Famke Janssen powróci jako Jean Grey w X-Menach?
foto: kadr z filmu

Choć Hollywood z powodzeniem przenosiło przygody Supermana i Batmana na duży ekran w latach 80. i 90., to można śmiało stwierdzić, że dopiero przy „Blade – Wieczny łowca” z 1998 roku możemy mówić o pierwszym naprawdę dobrym filmie adaptującym bohatera ze stajni Marvela („Punisher” z Dolphem Lundgrenem i „Kapitan Ameryka” z Mattem Salingerem mają swoich fanów, ale powszechnie uznaje się je za nieudane produkcje).

Dwa lata później ukazał się pierwszy film o X-Menach, którego reżyserem był Bryan Singer, wówczas wysoko ceniony za swój kryminał „Podejrzani”, gdzie popisowo zagrał Kevin Spacey. Za dobrymi recenzjami przyszły wyniki finansowe i kolejne części, z czego druga z 2003 roku jest często uważana za najlepszą w całej serii filmów o Mutantach. Jedną z bardziej wyróżniających się aktorek była holenderka Famke Janssen, która wcieliła się w Jean Grey, jedną z najpopularniejszych postaci ze świata X-Menów. Po wystąpieniu w pierwszej trylogii X-Menów, Janssen pojawiała się jeszcze na chwilę w spin-offie z Wolverinem i „X-Menach: Przeszłość, która nadejdzie”. W ostatnim filmie z nowej serii, „X-Men: Apocalypse” z 2016 roku jej młodszą wersję zagrała znana z „Gry o tron” Sophie Turner.

I właśnie do tematu powrotu do swojej roli odniosła się ostatnio aktorka podczas panelu Comic Con w Denver:

"

Myślę, że to już za nami, ale było wspaniale uczestniczyć w tym przez tyle lat. Była to dla mnie ogromna przyjemność wcielać się w postać ze świetnych komiksów i pracować w towarzystwie tak utalentowanej ekipy. To cudowne doświadczenie, za które jestem bardzo wdzięczna. Jean jest częścią mnie. I gdyby ktoś poprosił mnie, zagrałabym ją ponownie. "

Choć szanse są obecnie na to nikłe, to jednak miło by było zobaczyć ponownie aktorkę w roli, w której wypadała przyzwoicie. Jednak 20th Century Fox stawia obecnie na młodszą obsadę i w nadchodzącym w 2018 roku filmie „X-Men: Dark Phoenix” spróbuje ponownie opowiedzieć słynną historię z komiksu, gdzie Jean Grey zostaje opanowana przez kosmiczną istotę o wielkiej mocy. Wcześniejsza próba w filmie „X-Men: Ostatni bastion” z 2006 roku zakończyła się sporym fiaskiem.  

Kamil Dachnij
Tagi: X-Men News