05.09.2017 13:00

„Dunkierka” bojkotowana w Chinach

Najnowszy film Christophera Nolana zbiera pochwały w całym Zachodnim Świecie. Tymczasem nie we wszystkich krajach „Dunkierkę” przyjęto tak ciepło, jak by się mogło wydawać. Chińczycy ostro krytykują produkcję Studia Warner Brothers.

Dunkierka
foto: kadr z filmu

Nad „Dunkierką” Nolana rozpływała się większość krytyków filmowych i widzów. Film jest ważny przede wszystkim z powodu podjętego tematu II wojny światowej, a konkretnie części kampanii francuskiej znanej jako „Operacja Dynamo”. Okazuje się jednak, że nie wszędzie tak dobrze przyjęto „Dunkierkę”, jak w krajach Europy i Ameryki Północnej. W Chinach film wszedł na ekrany kin 1 września. Nie minął tydzień od daty premiery, a Chińczycy postanowili zbojkotować „Dunkierkę”. W krajach Zachodu sale kinowe były wypełnione po brzegi. „Global Times” donosi, że w chińskich kinach film Nolana, w przeciwieństwie do „Spider-Mana: Homecoming”, raczej hitem nie będzie. 

Problemem dla chińskich widzów jest gloryfikacja generała Harolda Alexandra, jednego z dowódców „Operacji Dynamo”, który doprowadził do ewakuacji brytyjskich żołnierzy. W Wielkiej Brytanii Alexander został ogłoszony bohaterem, jednak wśród Chińczyków nie cieszy się on popularnością. Widzowie z Państwa Środka krytykują generała za decyzje podjęte w Indiach. Alexander zarządził odwrót chińskich wojsk, które zmierzały na Birmę, co spowodowało śmierć tysięcy żołnierzy. W jednej z chińskich gazet „New Weekly”, pojawiło się porównanie „Dunkierki” do innego filmu wojennego -  „Wolf Warrior 2”

"

W „Wolf Warrior 2” pokazano całkowite zwycięstwo, tymczasem „Dunkierka” jest o fatalnym w skutkach odwrocie, który znacznie różni się od tradycyjnych chińskich wartości, więc nic dziwnego, że film nie poradził sobie w box office.  "

To nie pierwszy negatywny odbiór filmu Nolana w krajach azjatyckich. W „Indian Times” pojawił się artykuł, który zarzuca filmowi omijanie ważnej roli, jaką pełnili w bitwie i całej II wojnie światowej żołnierze pochodzenia indyjskiego. Hindusi byli członkami największej ochotniczej armii w historii. To również nie pierwszy raz w ostatnich tygodniach, kiedy osoby pochodzenia azjatyckiego, zarzucają Hollywood skupianie się wyłącznie na wszystkim, co ma duży związek ze Światem Zachodu.  

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News Christopher Nolan Dunkirk