20.12.2017 12:56

Film na podstawie pasty o wędkarzu gotowy. Gdzie i kiedy obejrzeć „Fanatyka”?

Film krótkometrażowy w reżyserii Michała Tylki na podstawie historii Malcolma XD będzie można zobaczyć w internecie i wybranych kinach.

Film na podstawie pasty o wędkarzu gotowy. Gdzie i kiedy obejrzeć „Fanatyka”?
foto: kadr z wideo

Podczas gdy cały świat żyje nową częścią „Gwiezdnych wojen” polscy internauci dyskutują o innym filmie. Kiedy ogłoszono, że powstanie film na podstawie kultowej pasty „Mój stary to fanatyk wędkarstwa”, w sieci zawrzało. Kultura internetu dostała szansę przedrzeć się do mainstreamu.

Co to jest pasta? Nazwa to spolszczenie od angielskiego „copypaste”, czyli kopiuj-wklej. Oznacza swego rodzaju tekstowego mema, absurdalną historyjkę, rozpowszechnianą w internecie zwykle w formie komentarza na stronach internetowych lub w mediach społecznościowych. Pasty często nawiązują do aktualnych wydarzeń, celebrytów i postaci historycznych.

Także w polskiej części internetu pasty cieszą się ogromną popularnością. Istnieje nawet grupa na Facebooku o nazwie „Sekcja past”, na której użytkownicy mogą publikować swoje dzieła. Najsłynniejszą polską pastą jest „Mój stary to fanatyk wędkarstwa”, napisana przez internautę o Nicku MalcolmXD. Jej narratorem jest nastolatek, którego ojciec jest zapalonym wędkarzem, co rodzi wiele komicznych sytuacji.

Pomysł nakręcenia filmowej wersji opowieści pod tytułem „Fanatyk” wyszedł od reżysera Michała Tylki. Autor oryginalnej pasty, Malcolm XD napisał scenariusz filmu. Projekt otrzymał od Krakowskiego Klastra Filmowego w ramach Małopolskiego Studia Debiutów 110 tysięcy złotych grantu na jego realizację. Część budżetu pokryła także zbiórka na portalu Polak Potrafi. W produkcję zaangażowano znanych aktorów, m.in. Piotra Cyrwusa jako tytułowego wędkarza,  Mariana Dziędziela jako Zbyszka, Dariusza Kowalskiego jako pana Adama i Jana Nowickiego.

Film jest już gotowy do emisji. 19 grudnia 2017 odbył się premierowy pokaz w Krakowie. Malcolm XD zdradził na swoim Facebooku szczegóły dystrybucji filmu.

„Fanatyka” od 24 grudnia 2017 będzie można oglądać w Showmax. Osoby, które wsparły produkcję na Polak Potrafi, w styczniu 2018 mają otrzymać DVD z filmem. Twórcy zapowiadają także emisję w kilkunastu kinach studyjnych.

"

No to się dobrze składa, bo na początku 2018 robimy dystrybucję w kinach studyjnych. Planujemy puścić film w kilkunastu miastach. Obecnie jesteśmy na etapie ustalania, gdzie będzie to miało sens (w sensie, żeby przyszło tam tyle osób, żebyśmy nie dokładali do wynajęcia sali kinowej). Ustalamy to głównie na podstawie statystyk naszego fanpejdża, czyli z jakich miast mamy najwięcej fanów. Jak polubisz i namówisz ziomków to większa szansa, że będzie u was. Takie kinematograficzne MLM xD "

To nie koniec dobrych wieści dla fanów talentu Malcolma XD. Nie będzie kontynuacji przygód szalonego wędkarza, ale powstanie serial na motywach znanych past tego autora. Malcolm XD planuje także wydanie książki.

"

Tak się fajnie składa, że zaczynamy z Michałem Tylką prace nad 10-odcinkowym serialem o roboczym tytule „MALCOLM XD” xDDD

Nie zamierzamy zajeżdżać już historii Ojca Wędkarza, ale serial nadal będzie utrzymany w absurdalnym, pastowym klimacie i silnie zakotwiczone w kulturze internetu. Jak ktoś chce próbkę tego klimatu to zapraszam na mój fanpejdż na fejsbuku xD 

Dzięki mordo, braci się nie traci. Soraweczka, że pasty ostatnio wrzucam rzadko, ale jestem w trakcie pisania powieści w odcinkach, która składała będzie się z ok. 25 niepublikowanych jeszcze w necie past, z których każda będzie opowiadaniem samym w sobie, ale będą się też łączyły w całość. Najprawdopodobniej jeszcze w 2018 wszystko będzie i w internecie (ale nie na moim fanpejdżu) i na papierze. Oprócz tego będę też nadal normalnie publikował na FB różne historyjki z du*y. "

Cały wpis dotyczący „Fanatyka” przeczytać można na profilu Malcolma XD.

Wybierzecie się do kina na przygody Anona i jego ojca wędkarza?

Maciej Koprowicz
Tagi: #Fanatyk #Film