16.02.2018 13:28

Gwiazda „Gry o tron”, syn Mela Gibsona i Marcin Dorociński w filmie o Dywizjonie 303

 „Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym.” mówił m.in. o polskich lotnikach Winston Churchill. Historię słynnego Dywizjonu 303 przedstawiono w filmie „303. Bitwa o Anglię”.

Gwiazda „Gry o tron”, syn Mela Gibsona i Marcin Dorociński w filmie o Dywizjonie 303
foto: Prospect3

Na targach filmowych towarzyszących trwającej właśnie 68. edycji Berlinale prezentowana jest wyjątkowa polsko-brytyjska koprodukcja  „303. Bitwa o Anglię” z udziałem polskich i zagranicznych gwiazd kina i telewizji. Film opowiada o najskuteczniejszym oddziale powietrznym w trakcie bitwy o Anglię Dywizjonie 303.

303._Bitwa_O_Anglię_11_fot.Prospect3

„303. Bitwa o Anglię” - film o Dywizjonie 303

„Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym” mówił Winston Churchill w swoim przemówieniu, w którym dziękował m.in. polskim lotnikom za powstrzymanie inwazji Hitlera. Film dotyczący ich udziału w bitwie o Anglię jest zrealizowaną z rozmachem, pełną emocjonujących podniebnych walk superprodukcją, która w iście hollywoodzki sposób opowiada niesamowitą historię polskiego dywizjonu im. Tadeusza Kościuszki. Jak czytamy w oficjalnym opisie dystrybutora:

"

Jest rok 1940. Władze i ludność Wielkiej Brytanii z rosnącym przerażeniem patrzą na inwazję niemieckiej armii na Europę. Rozpoczyna się bitwa o Anglię, w której doskonale wyszkoleni i doświadczeni piloci Luftwaffe zaciekle atakują alianckie samoloty RAFu. Z pomocą przybywają doborowi polscy lotnicy: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Mirosław Ferić i Witold „Tolo” Łokuciewski. To weterani, którzy pragną walczyć w obronie swojej ojczyzny nawet poza jej granicami. Początkowa nieufność Brytyjczyków musi ustąpić wielkiemu szacunkowi, jakim Anglicy zaczynają darzyć polskich pilotów. Tak powstaje Dywizjon 303 imienia Tadeusza Kościuszki, który okazał się być najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Bohaterom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów – to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi. "

303._Bitwa_O_Anglię_13_fot.Prospect3

Antoni Dmochowski, wnuk sierżanta Stanisława Słowikowskiego z Dywizjonu 303, jest niezwykle szczęśliwy, że wreszcie powstał film na międzynarodową skalę, który przypomni światu o dzielnych lotnikach z Polski. Jak powiedział:

"

Na film o Dywizjonie 303 czekałem całe życie - po to, aby ludzie w Polsce i na całym świecie mogli poznać i zobaczyć na własne oczy historię wielkich polskich bohaterów, w tym mojego dziadka - sierżanta Stanisława Słowikowskiego. Ta opowieść pełna jest emocji, dramatyzmu, braterstwa i ogromnego szczęścia płynącego z triumfu garstki ludzi nad przeważającą liczebnie armią wroga. To film, który powinien zobaczyć każdy! "

303._Bitwa_O_Anglię_03_fot.Prospect3

Gwiazdy w obsadzie filmu o Dywizjonie 303

„303. Bitwa o Anglię” to nie tylko fascynująca historia, którą napisało samo życie, ale też olśniewająca produkcja na najwyższym poziomie. W międzynarodowej obsadzie filmu znaleźli się wybitni polscy aktorzy: Marcin Dorociński („Pitbull. Ostatni pies”), który wcieli się w Witolda Urbanowicza, dowódcę dywizjonu 303, oraz Filip Pławiak („Czerwony Pająk”), a także znany jako Ramsay z „Gry o tron” – Iwan Rheon i Milo Gibson, syn Mela Gibsona, którego mogliśmy dotychczas oglądać m.in. w oscarowym obrazie „Przełęcz ocalonych”. Wspomnianych aktorów, pozostałą obsadę oraz piękne ujęcia z planu możecie zobaczyć na fotografiach w poniższej galerii:

„303. Bitwa o Anglię” - kiedy premiera?

Reżyserem filmu jest David Blair –zdobywca nagród BAFTA i Emmy. Za zdjęcia odpowiada wybitny polski operator, Piotr Śliskowski, który opowiadał za warstwę wizualną filmów „Generał Nil”, „80 milionów” i serialu „Czas honoru. Powstanie”. Efektami specjalnymi zajęła się natomiast firma Lipsync Post wielokrotnie pracująca przy międzynarodowych projektach. Dystrybutorem filmu w Polsce jest Kino Świat. Data premiery filmu „303. Bitwa o Anglię” nie jest jeszcze znana. Poinformujemy Was o niej, kiedy tylko zostanie ogłoszona.

303._Bitwa_O_Anglię_08_fot.Prospect3

Czy wybierzesz się na film o Dywizjonie 303?

Natalia Hluzow
Tagi: News Dywizjon 303 303. Bitwa o Anglię Milo Gibson