13.10.2016 09:00

Gildia Reżyserów Polskich chce odwołania szefowej „Wiadomości”

Marzena Paczuska, szefowa „Wiadomości” TVP1, naraziła się wielu osobom swoim tweetem po śmierci Andrzeja Wajdy. Czara goryczy się przepełniła - Gildia Reżyserów Polskich oficjalnie domaga się jej odwołania.

Gildia Reżyserów Polskich chce odwołania szefowej „Wiadomości”
foto: Twitter.com; kadr z wideo; logo Gilidii Reżyserów Polskich

Twórca „Człowieka z marmuru” zmarł późnym wieczorem 9 października 2016 roku. Gdy ta wieść obiegła świat zaczęły się pojawiać wspominkowe artykuły, jak i szybkie reakcje w mediach społecznościowych. Autorką jednego z takich wpisów była Marzena Paczuska:

paczu

Wpis odnosił się do weekendowego Kongresu Kultury, protestu twórców, który miał miejsce w przeddzień odejścia Wajdy. Demonstracja artystów pod hasłem „Nie oddamy Wam kultury” odbyła się przeciwko działaniom Prawa i Sprawiedliwości ingerującym w kulturę właśnie. Szefowa „Wiadomości” po fali negatywnych komentarzy tłumaczyła się w ten sposób:

Na niestosowną i niesmaczną wypowiedź Marzeny Paczuskiej zareagowała Gildia Reżyserów Polskich. Wystosowany został list podpisany przez 50 polskich twórców kina, m.in. przez Jana Komasę, Filipa Bajona, Agnieszkę Holland, Jana Kidawę Błońskiego, Borysa Lankosza, Jerzego Skolimowskiego, Wojciecha Smarzowskiego i Małgorzatę Szumowską. Reżyserzy domagają się w nim odwołania Marzeny Paczuskiej z pełnionej funkcji. Pismo zostało przekazane m.in. Piotrowi Glińskiemu, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Jackowi Kurskiemu, Prezesowi Telewizji Polskiej S.A.

Marzena Paczuska już opublikowała swoją odpowiedź na ten list nigdzie indziej, jak na Twitterze:

To nie pierwszy raz kiedy Gildia Reżyserów Polskich reaguje na działania TVP. Tak już było, gdy TVP2 wyemitowała „Idę” 25 lutego 2016 roku. Wyświetlenie filmu było poprzedzone rozmową między zaproszonymi do studia gośćmi, co miało raczej na celu przedstawienie „Idy” w negatywnym świetle. Co więcej, obraz Pawlikowskiego został opatrzony planszą informacyjną, z której dowiedzieliśmy się, że Polacy pomagali Żydom w czasie II Wojny Światowej. Sami producenci i reżyser „Idy” nie zgodzili się na jej zamieszczenie w dziele.

Myślicie, że „wywalą” Marzenę Paczuską?

Robert Skowronski
Tagi: News