29.11.2017 13:42

„Gra o tron” z nominacją do nagrody Grammy za ścieżkę dźwiękową z 7. sezonu serialu

Ramin Djawadi znalazł się na liście kompozytorów nominowanych do nagród Grammy 2018. To pierwsze takie wyróżnienie w historii serialu.

„Gra o tron” z nominacją do nagrody Grammy za ścieżkę dźwiękową z 7. sezonu serialu
foto: kadr z wideo

Nagrody Grammy to najbardziej prestiżowe wydarzenie w świecie muzyki, które uznaje się za muzyczny odpowiednik filmowych Oscarów. „Gra o tron”, choć zdecydowanie bliżej jej do filmu niż albumu muzycznego, nie ma co liczyć na oscarowe nominacje, za to doczekała się wyróżnienia ze strony Narodowej Akademii Sztuki i Techniki Rejestracji w postaci nominacji do nagrody Grammy 2018.

Ramin Djawadi, kompozytor ścieżki dźwiękowej serialu, został nominowany w kategorii „Najlepsza ilustracyjna ścieżka muzyczna w formach wizualnych” za muzykę z 7. sezonu „Gry o tron”. W kategorii tej przyznaje się nagrody za kompozycje przygotowane specjalnie do filmów, seriali, programów telewizyjnych, gier lub innych form wizualnych. W 2017 roku nagrodę tę otrzymał John Williams za muzykę do filmu „Gwiezdne Wojny: Przebudzenie mocy”.

Djawadi jest związany z serialem od samego początku, a kultowa już melodia z czołówki „Gry o tron” jest właśnie jego autorstwa. Dziwi więc, że Akademia zdecydowała się nominować go w tej kategorii dopiero teraz. Niemniej, lepiej późno niż wcale! Trzymając kciuki za kompozytora, zanućmy to jeszcze raz:

„Gra o tron” to jedyny serial, który znalazł się wśród nominowanych w tej kategorii. Pozostałe nominacje trafiły do kompozytorów ścieżek dźwiękowych pełnometrażowych filmów, takich jak: „Nowy początek”, „Dunkierka”, „Ukryte działania” i „La La Land”, który stanowi najgroźniejszą konkurencję dla „Gry o tron”. Muzyka z serialu była dotychczas dwukrotnie nominowana do nagrody Emmy – w 2014 i 2017 roku, nigdy jednak nie otrzymała statuetki.

Pełną listę artystów nominowanych w kategoriach rockowo-metalowych publikowaliśmy dla Was już 28 listopada 2017. Gala rozdania nagród Grammy za kończący się rok, odbędzie się 29 stycznia 2018 roku w Madison Square Garden w Nowym Jorku.

Natalia Hluzow
Tagi: Gra o tron Grammy