18.06.2018 15:53

Gwiazda „Ocean’s 8”: Za słabe recenzje odpowiadają 40-letni biali mężczyźni

Mindy Kaling uważa, że środowisko krytyków filmowych jest za mało różnorodne. Winą za mieszane recenzje filmu „Ocean’s 8” obarcza recenzujących produkcję białych mężczyzn.

Mindy Kaling Cate Blanchett
foto: zwiastun filmu „Ocean’s 8”

Aktorka Mindy Kaling mieszane recenzje filmowe produkcji „Ocean’s 8” tłumaczy zbyt małą różnorodnością w gronie krytyków filmowych. W rozmowie z Yahoo Movies, przyznała nawet, że kierując się ich opiniami, raczej nie zrobiłaby kariery.

"

Jeżeli miałabym opierać moją karierę na tym, czego chcą biali mężczyźni, nie odniosłabym sukcesu, więc oczywiście jest publiczność, która chce oglądać takie rzeczy [jak Ocean’s 8] (…). "

Kaling, Amerykanka hinduskiego pochodzenia, dodała również, że biali krytycy często zwyczajnie nie rozumieją jej pracy i powołała się na słowa Meryl Streep, która już w 2015 roku przy okazji promocji swojego filmu „Sufrażystka” zarzuciła serwisowi Rotten Tomatoes zbyt małą liczbę kobiecych krytyków.

Mieszane recenzje mimo gwiazdorskiej obsady

„Ocean’s 8” w weekend swojej premiery zarobił ponad 41 milionów dolarów i tym samym odnotował najlepszy opening spośród poprzednich filmów z serii. Mimo tak dużej popularności wśród widzów, recenzje krytyków otrzymał dosyć przeciętne.

Ocean's 8

I chociaż krytycy doceniają aktorskie popisy w wykonaniu gwiazdorskiej obsady – w filmie wystąpiły m.in. Cate Blanchett, Anne Hathaway, Sandra Bullock czy Rihanna – część z nich zarzuca scenarzystom produkcji brak oryginalności i pomysłowych rozwiązań w fabule. Na popularnym amerykańskim serwisie Rotten Tomatoes „Ocean’s 8” uzyskał 68 procent pozytywnych opinii.

Cate Blanchett i Sandra Bullock w sprawie „Ocean’s 8”

Oprócz Kaling, głos w sprawie krytyków filmowych zabrały również inne aktorki, występujące w filmie. W opublikowanym 14 czerwca 2018 roku wywiadzie dla Telegraph, temat ten poruszyły również Sandra Bullock i Cate Blanchett.

Grająca główną bohaterkę, Debbie Ocean Bullock stwierdziła, że krytycy filmowi powinni odzwierciedlać otaczający nas świat, a co za tym idzie reprezentować jego różnorodność. Filmy powinny być więc recenzowane głównie przez osoby, do których są one skierowane. W rozumieniu aktorki kreskówka zostanie dużo bardziej wiarygodnie oceniona przez dziecko, niż starszego mężczyznę.

"

Nie chodzi tylko o mężczyzn. Uwielbiam mężczyzn i chcę zasiadać z nimi przy jednym stole, ale chcę również być przez nich zapraszana do ich stołu. "

Partnerująca jej w filmie Cate Blanchett zwróciła uwagę na to, jak ogromną rolę w odbiorze filmu odgrywają media.

"

(…) studio może wspierać film, ale tu chodzi o niewidzialne twarze Internetu, często męskich  recenzentów, którzy mogą postrzegać go przez pryzmat niezrozumienia i myślę, że to jest duża część tego równania "

Krytycy filmowy to w większości biali mężczyźni

Zastanawiacie się pewnie dlaczego w ostatnim czasie tak głośno zrobiło się o krytykach filmowych? Otóż niedawno USC Annenberg Inclusion Initiative opublikował wyniki swoich najnowszych badań. Dokonano w nich analizy płci i pochodzenia etnicznego krytyków, odpowiedzialnych za 100 najwyżej ocenianych  ubiegłorocznych filmów. Okazało się, że 80% z nich stanowili mężczyźni, z czego 82% jest białych. 13 czerwca 2018 roku  podczas gali Women in Film Crystal + Lucy Awards do badań  odniosła się inna aktorka, Brie Larson, która w swoim przemówieniu nawiązała również do niedawnej kasowej porażki filmu „Pułapka czasu”.

"

Nie potrzebuję, żeby 40-letni biały koleś mówił mi, co jest nie tak z „Pułapką czasu”, ona nie została stworzona dla niego! Chciałabym wiedzieć co ten film znaczy dla kolorowych kobiet, wieloetnicznych kobiet czy dla kolorowych nastolatek. "

Aktorka podkreśliła jednak, że jej słowa nie są wyrazem nienawiści w stosunku do białych mężczyzn. Chciała jedynie zwrócić uwagę na fakt, że wśród krytyków jest zbyt mała reprezentacja osób, do których przede wszystkim skierowany jest film.

 O czym opowie film „Ocean’s 8”?

„Ocean’s 8” to spin-off popularnej serii „Ocean’s 11”, która doczekała się aż trzech odsłon. Jeżeli w przeszłości ktokolwiek narzekał na to, że produkcja zdominowana była przez mężczyzn, to teraz może spać spokojnie. W „Ocean’s 8” głównymi bohaterkami są kobiety, planujące napad na nowojorskie Metropolitan Museum of Art. Co roku organizowana jest tam popularna wśród gwiazd i osób związanych ze światem mody Gala MET. Panie chcą ją wykorzystać do skoku stulecia i ukraść warty 150 milionów dolarów naszyjnik.

Olga Konarzycka
Tagi: Film News Ocean's 8