27.12.2016 10:43

John Williams: Nigdy nie widziałem „Gwiezdnych wojen”

Czy w życiu kompozytora muzyki filmowej jest miejsce na to, żeby później zobaczył dzieło, w którym wykorzystano jego twórczość? Nie w przypadku Johna Williamsa.

John Williams: Nigdy nie widziałem „Gwiezdnych wojen”
foto: kadr z wideo

Bez względu na to czy jest się fanem „Gwiezdnych wojen” czy też niekoniecznie rozumie się fenomen, którego sprawcą był George Lucas, to nie sposób nie znać motywu otwierającego każde dzieło sagi (z pominięciem „Łotra 1”). Być może niektórym złamie to serce, ale jego twórca, czyli John Williams, nigdy nie poświęcił czasu na to, aby obejrzeć, którykolwiek z filmów o Jedi.

Kompozytor wyznał, że co prawda widział niektóre fragmenty, ale często były to wstępne wersje, niekiedy pozbawione nawet dialogów. Jak widać nie każdy zakochuje się w „Gwiezdnych wojnach”, nawet jeżeli przy nich pracował. Są jednak pewne powody, dla których tak się stało:

"

Odpuściłem to sobie. Nigdy nie obejrzałem jakiejkolwiek części „Gwiezdnych wojen” i jest to w pełni prawdą. Kiedy kończę film, zostawiam go za sobą. Wychodzę ze studia i wszystko jest skończone. Nie jestem z tego szczególnie dumny, ale działo się tak, ponieważ kończyłem „Gwiezdne wojny” i zaczynałem pracować nad nowym filmem Spielberga. Dlatego nie chcę już słuchać muzyki czy oglądać filmu.  "

Gdzie tu znaleźć czas na seanse filmowe, kiedy praca dosłownie pali się w rękach? Williams już rozpoczął prace nad muzyką do „Epizodu VIII”, który trafi na ekrany 14 grudnia 2017 roku. Reżyserem dzieła został Rian Johnson, który w jednej ze swoich ostatnich wypowiedzi bronił Epizodów I-III, które przez wielu uznawane są za skazę na sadze:

"

Adwokat diabła: prequele oryginalnej trylogii są 7-godzinnym filmem dla dzieci o tym, jak strach lub strata zmieniają dobrych ludzi w faszystów. "

„Gwiezdne wojny: Epizod VIII” doczekały się już pierwszej zapowiedzi. Adam Driver ponownie pojawi się na wielkim ekranie w roli Kylo Rena. Aktor wyznał, że scenariusz filmu jest świetny i przypomina „Imperium kontratakuje”. Według niektórych doniesień nowe „Gwiezdne wojny” będą traktować o Polsce.

Doczekamy się także filmu o młodym Hanie Solo. Na ekranie zjawi się Lando Calrissian, którego zagra Donald Glover. Pojawi się również Emilia Clarke, z kolei jako ukochaną Hana Solo zobaczymy Zoe Kravitz, Naomi Scott lub Tessę Thompson. Główną rolę zagra zaś Alden Ehrenreich. Obraz ma mieć swoją premierę latem 2018 roku. Scenariusz piszą Lawrence Kasdan i Jon Kasdan.

Robert Skowronski
Tagi: News Star Wars