02.09.2019 13:18

"Joker": czy film ma podłoże polityczne?

"Joker" został bardzo dobrze przyjęty podczas światowej premiery w Wenecji. Reżyser Todd Phillips odpowiedział, czy w filmie jest ukryty kontekst polityczny.

Joker
foto: kadr z filmu Joker

31 sierpnia 2019 roku na 76. międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji odbyła się światowa premiera filmu "Joker". Produkcja została bardzo ciepło przyjęta przez uczestników wydarzenia i zdobyła niemal same pochlebne recenzje.

Joker
Joker
Przeczytaj także "Joker" doczekał się pierwszych recenzji. Phoenix dostanie Oscara?

Niektórzy widzowie mają jednak pewne zastrzeżenia co do wydźwięku "Jokera". Czy to film polityczny?

"Joker" - czy jest filmem politycznym?

Według niektórych recenzentów w "Jokerze" pojawia się nawiązanie do konkretnej sytuacji politycznej, co może niekorzystnie odbić się na postrzeganiu filmu. Z tego powodu dziennikarze Deadline zapytali reżysera "Jokera" Todda Phillipsa, czy w produkcji rzeczywiście kryją się odniesienia do polityki.

"

Uważam, że filmy często są odbiciem społeczeństwa, ale nigdy tych którzy je kształtują. Napisaliśmy ten film w 2017 roku, więc niewątpliwie pewne motywy odzwierciedlają rzeczywistość. Ale to nie jest film polityczny. W przypadku niektórych widzów wszystko zależy od okularów, przez które patrzą na świat. "

Innymi słowy, Phillips zasugerował, że w "Jokerze" nie pojawiają się intencjonalne aluzje do konkretnych polityków czy sytuacji politycznych, a odbiór pewnych elementów filmu zależy od sposobu postrzegania rzeczywistości przez odbiorcę. Nie zmienia to jednak faktu, że podczas poszukiwań obsady "Jokera" twórcy chcieli obsadzić w roli Thomasa Wayne'a Aleca Baldwina, który słynie z parodiowania Donalda Trumpa. Ojciec Batmana miał być biznesmenem w stylu obecnego prezydenta USA. Finalnie aktor zrezygnował z propozycji, ponieważ był zaangażowany w inny film.

Zobacz też:  Wiemy, kto zagra ojca Batmana w filmie „Joker”

Phillips został również zapytany o różnicę pomiędzy "Jokerem" a innym słynnym filmem reżysera - komediową serią "Kac Vegas".

"

Jest całkowicie inny od wielu moich filmów, ale szczególnie różni się w sposobie narracji. Zainspirowały mnie filmy, na których się wychowałem. Przestudiowałem postacie z lat 70. i pomyślałem sobie - czemu nie można połączyć tego klimatu ze światem komiksów - zanurzyć się głęboko w postaci takiej jak Joker. Stwierdziłem, że ze wspaniałym aktorem naprawdę możemy osiągnąć coś wyjątkowego. "

Wygląda na to, że się udało, bo aktor, o którym wspomniał Phillpis - Joaquin Phoenix już jest uważany za jednego z faworytów Oscarów 2020.

Joker
Joker
Przeczytaj także "Joker" dostał 8-minutową owację na stojąco podczas festiwalu w Wenecji

"Joker" - kiedy premiera?

Film skupi się na metamorfozie Arthura Flecka - komika, którego życie nie rozpieszczało, w szalonego przestępcę terroryzującego Gotham City. Oprócz Phoenixa w filmie wystąpili między innymi Zazie Beetz i Robert De Niro, a także Frances Conroy, Brett Cullen, Douglas Hodge oraz Shea Whigham. Podczas pracy nad scenariuszem "Jokera" Phillipsowi pomagał Scott Silver. Film trafi na ekrany polskich kin już 4 października 2019 roku. 

Joker
Joker
Przeczytaj także "Joker": Joaquin Phoenix zdradził w jaki sposób "oszalał" do roli

Zobacz też: Młody Bruce Wayne w zwiastunie filmu "Joker". Czy wyłapaliście wszystkie odniesienia do Batmana w zapowiedzi produkcji?

Tagi: News Joker DC Comics Joaquin Phoenix