11.09.2018 14:20

„Kler” Smarzowskiego: Znany ksiądz skarcił Ministra Kultury za opłacenie „propagandowego filmu” z publicznych pieniędzy

Ks. Isakowicz-Zaleski  ma żal do szefa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prezydenta Krakowa za to, że PISF i krakowski Regionalny Fundusz Filmowy dofinansowały „Kler” Wojciecha Smarzowskiego.

Kler Smarzowski
foto: Kler.Bartosz Mrozowski

„Kler” Wojciecha Smarzowskiego to kolejny film reżysera, który na wielu podziałał jak płachta na byka. „Róża” została uznana przez część widzów za film antypolski, „Drogówka” nie spodobała się niektórym policjantom, zaś „Wołyń” rozdrażnił sporą grupę Ukraińców, co z kolei wprawiło w zachwyt narodowców.

W przypadku „Kleru” już sam tytuł wskazuje na to, którą grupę społeczną tym razem rozsierdził Smarzowski. W jej imieniu, a także w imieniu wiernych Kościoła katolickiego wśród polskich podatników, postanowił przemówić w mediach społecznościowych ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Ks. Isakowicz-Zaleski o „Klerze” Wojciecha Smarzowskiego

Ks. Isakowicz-Zaleski to znany w Polsce przedstawiciel duchowieństwa, który bardzo często zabiera głos w mediach na popularne w danym czasie tematy. W związku z nadchodzącą premierą filmu „Kler”, który już od jakiegoś czasu wywołuje niemałą burzę w sieci, ksiądz postanowił odnieść się także do kontrowersyjnego dzieła Smarzowskiego. 

Po bardzo niepochlebnej recenzji filmu, którą umieścił na swoim Facebooku, ks. Isakowicz-Zaleski skierował swoje oburzenie w stronę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władz Krakowa. Jak napisał:

Kler Smarzowski - ks. Isakowicz Zaleski

W kolejnym poście dodał również: 

Kler Smarzowski - ks. Isakowicz Zaleski

Warto podkreślić w tym miejscu, że decyzję o przyznawaniu dotacji przez PISF podejmuje komisja ekspercka, zaś w Krakow Film Commission czyni to komisja konkursowa, a nie Minister Kultury czy prezydent miasta.

Użytkownicy komentujący wpis księdza poszli jednak o krok dalej niż duchowny i w całej sprawie doszukują się spisku. Jedna z osób pod powyższym postem napisała, że Smarzowski mógł otrzymać dofinansowanie filmu „Wołyń” pod warunkiem, że jego kolejna produkcja będzie szkalowała Polaków:

Kler Smarzowski - ks. Isakowicz Zaleski

Ks. Isakowicz-Zaleski również postanowił zestawić „Wołyń” z „Klerem”:

Kler Smarzowski - ks. Isakowicz Zaleski

Nie trzeba było długo czekać na głosy osób o odmiennym zdaniu. W mediach społecznościowych pojawił się m.in. taki wpis:

 

Kler Smarzowski - ks. Isakowicz Zaleski

Film „Kler” zadebiutuje na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie weźmie udział w konkursie głównym. Do kin w całej Polsce trafi 28 września 2018. 

Natalia Hluzow
Tagi: News Wojciech Smarzowski Kler