09.11.2017 15:03

Kolejny film o rodzinie Beksińskich trafia na ekrany kin

Film „Beksińscy. Album wideofoniczny” można oglądać w kinach studyjnych od 10 listopada 2017 roku.

Kolejny film o rodzinie Beksińskich trafia na ekrany kin
foto: kadr z wideo

Najnowszy film poświęcony ekscentrycznej rodzinie Beksińskich składa się niemal wyłącznie z ich prywatnych materiałów, które nigdy wcześniej nie były publikowane w takiej formie. Zdzisław, Zofia i Tomek mówią tutaj własnym głosem, nie tylko dlatego, że nie wcielają się w nich aktorzy, lecz także przez wzgląd na to, że sami byli realizatorami umieszczonych w filmie ujęć. Zebrał je Marcin Borchardt i wraz z montażystą, Dominikiem Jagodzińskim, złożył w przejmujący i szczery obraz ukazujący rodzinę Beksińskich taką, jaką była naprawdę.

Dokumentalna opowieść Borchardta rozpoczyna się w Sanoku, a więc w miejscu urodzenia Zdzisława Beksińskiego, i dotyka przede wszystkim tematu trudnej relacji malarza z cierpiącym na depresję Tomkiem, jego synem. W filmie będziemy mieli szansę zobaczyć materiały gromadzone przez Zdzisława Beksińskiego w formie listów, zdjęć, nagrań głosowych oraz amatorskich filmów, w których dokumentował codzienne życie swojej rodziny. Na oficjalnym kanale filmu udostępniono jego dwa teasery.

Scenariusz filmu „Beksińscy. Album wideofoniczny” powstał na podstawie biografii „Beksińscy. Portret podwójny” autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej i zrodził się w głowie Borchardta na długo przed pojawieniem się  „Ostatniej rodziny” Jana P. Matuszyńskiego w kinach. Filmowi Matuszyńskiego Beksińscy bez wątpienia zawdzięczają powrót na usta całej Polski, jednak choć został on obsypany licznymi nagrodami, spotkał się też z krytyką osób, które znały Beksińskich osobiście (szczególnie przyjaciół Tomka). Tym razem nie będzie na takie skargi miejsca, skoro film Borchardta składa się z autentycznych materiałów archiwalnych, tworzących wyjątkowy, audiowizualny album rodzinny.

Światowa premiera filmu odbyła się na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym, który jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym w Polsce. Dzieło Borchardta zdobyło tam nagrodę jury. Do ogólnopolskiej dystrybucji trafi już jutro. Film „Beksińscy. Album wideofoniczny” będzie można oglądać od 10 listopada 2017 roku w kinach studyjnych w całej Polsce. 

Natalia Hluzow
Tagi: #News #Ostatnia rodzina