17.07.2018 15:06

„Kurier”: nowy film Władysława Pasikowskiego o Janie Nowaku-Jeziorańskim

Nowa produkcja w reżyserii Władysława Pasikowskiego ma być osadzonym w realiach II wojny światowej filmem szpiegowskim, pełnym napięcia i zwrotów akcji.

Kurier Władysław Pasikowski
foto: Bartosz Mrozowski/KURIER, materiały prasowe Kino Świat

Po brawurowo przedstawionej historii Jacka Stronga, Władysław Pasikowski sięga po kolejną postać historyczną, by na podstawie jej losów stworzyć pełne akcji, emocjonujące dzieło. „Kurier”, bo taki tytuł nosi najnowszy film reżysera, opowie o burzliwych i pełnych napięcia wydarzeniach z życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego z czasów II wojny światowej, kiedy pełnił funkcję kuriera AK.

Kurier

„Kurier” – film o Janie Nowaku-Jeziorańskim

W oficjalnym opisie filmu udostępnionym przez dystrybutora Kino Świat czytamy:

"

Jego samotna misja miała zdecydować o losach Polski i II wojny światowej. Ścigany przez wszystkie wrogie wywiady, w środku nocy przerzucony z hotelu Savoy do Żabna, spotyka ludzi, którzy na zawsze zmieniają jego życie. "

Choć Jan Nowak-Jeziorański jest centralną postacią nowego filmu Pasikowskiego, „Kurier” nie ma być typową biograficzną produkcją. Twórcy i producenci filmu zapowiadają go jako sensacyjno-przygodową historię szpiegowską osadzoną w realiach wojny, w której autentyczne zdarzenia posłużyły jedynie jako inspiracja. Jak zapowiada sam reżyser:

"

Naszym celem jest opowiedzenie sensacyjnej, lecz opartej na życiu historii, której scenarzyści Jamesa Bonda pewnie by nie wymyślili, opowiedzenie jej przy tym w maksymalnie nowoczesny sposób, korzystając z osiągnięć nowej stylistyki filmów przygodowo-sensacyjnych. "

Oficjalny opis i zapowiedzi twórców sugerują jednoznacznie, że „Kurier” skupi się na konkretnej misji Nowaka-Jeziorańskiego, podczas której musiał przeprawić się z wojennego Londynu do wojennej Warszawy, by dostarczyć ważne informacje.

Kurier

„Kurier” – kto zagra w nowym filmie Władysława Pasikowskiego?

W nowym filmie Pasikowskiego zobaczymy międzynarodową obsadę. Tym razem jednak gwiazdy polskiego kina ustąpiły z pierwszego planu, dając pole do popisu początkującym artystom. W tytułową rolę warszawskiego kuriera wcieli się Philippe Tłokiński, znany dotychczas głównie z telewizyjnych seriali i drugoplanowych ról, który podczas castingu pokonał wielu słynnych przedstawicieli młodego pokolenia aktorów. Partnerować mu będą Patrycja Volny, którą już niebawem zobaczymy w pierwszym polskim serialu Netfliksa, oraz francuska aktorka Julie Engelbrecht.

Kurier

W pozostałych rolach wystąpią Grzegorz Małecki jako Generał Bor-Komorowski, Michael Terry jako Winston Churchill, Rafał Królikowski jako Gen. Stanisław Tatar, Mirosław Baka jako Gen. Tadeusz Pełczyński, Zbigniew Zamachowski jako Gen. Antoni Chruściel, Adam Woronowicz jako płk. Kazimierz Iranek Osmecki, Tomasz Schuchardt jako Kazimierz Wolski, Sławomir Orzechowski jako Stanisław Mikołajczyk, Jacek Lenartowicz jako Gajowy, Martin Butzke jako Steiger, Nico Rogner jako Witze oraz Jan Frycz.

Kurier

Każdy w wieku 18-24 lat, kto ma ochotę dołączyć do tego zacnego grona, może zgłosić się na casting do roli żołnierza AK. Przesłuchanie dla statystów odbędzie się 7 sierpnia 2018 w Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Kurier” Władysława Pasikowskiego – kiedy premiera?

Władysław Pasikowski jak zwykle jest nie tylko reżyserem, ale także scenarzystą swojego filmu. Za zdjęcia odpowiada Magdalena Górka. „Kurier” jest efektem koprodukcji Muzeum Powstania Warszawskiego, które zainicjowało projekt, oraz Scorpio Studio – współtwórcy sukcesu „Jacka Stronga”. Aktualnie trwają prace na planie, które będą odbywać się w różnych miejscach Polski i Europy. Premierę filmu zapowiedziano na pierwszy kwartał 2019 roku.

Natalia Hluzow
Tagi: News Władysław Pasikowski polskie filmy Kurier