03.10.2018 15:13

Wojciech Smarzowski wybrany jednym z najważniejszych twórców filmowych 100-lecia

Reżyser „Kleru”, „Wołynia” i „Róży” trafił na listę 10 reżyserów, którzy wywarli największy wpływ na polskie kino, przygotowaną z okazji stulecia niepodległości.

Wojciech Smarzowski
foto: Piotr Matusewicz/East News

W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, telewizja HISTORY realizuje kampanię „Piękny wiek”, której celem jest m.in. wyłonienie dzieł i postaci, które na przestrzeni minionego wieku miały największy wpływ na Polskę. Na liście najistotniejszych polskich reżyserów stulecia znalazł się m.in. Wojciech Smarzowski.

TOP 10 reżyserów stulecia: Smarzowski obok Wajdy, Kieślowskiego i Polańskiego

Wybory najistotniejszych twórców filmowych przeprowadzono w grupie 2018 osób w wieku 16-90 lat z dostępem do Internetu.  Reżyser „Kleru”, „Wołynia”, „Domu złego” czy „Róży” znalazł się w zaszczytnym gronie z przedstawicielami Kina Moralnego Niepokoju, twórcami legendarnych komedii i zdobywcami Oscarów.

Najważniejszym twórcą filmowym, który wywarł największy wpływ na kształt polskiego kina, okrzyknięto Andrzeja Wajdę. Twórca „Kanału”, „Człowieka z marmuru” czy „Popiołu i diamentu” otrzymał ponad 50% głosów ankietowanych. Na 2. miejscu, z wynikiem 9,5% głosów, uplasował się Krzysztof Kieślowski – autor m.in. słynnych „Trzech kolorów” i „Podwójnego życia Weroniki”. Trzecie miejsce przyznano natomiast Romanowi Polańskiemu, reżyserowi o międzynarodowej karierze i światowej sławie.

Wojciech Smarzowski znalazł się dopiero na 8. miejscu, jednak to i tak znaczne wyróżnienie dla współczesnego reżysera, który na dużym ekranie debiutował w 2004 roku. Kto jeszcze, zdaniem ankietowanych, miał największy wpływ na polskie kino? Poniżej zamieszczamy wyniki ankiety telewizji History:

Wyniki ankiety - reżyserzy stulecia

Najważniejsze polskie filmy stulecia

Wyjątkowe miejsce Andrzeja Wajdy w panteonie twórców polskiego kina potwierdza również (wytypowana w ten sam sposób) lista najważniejszych polskich produkcji filmowych. Wśród 10 tytułów o szczególnym znaczeniu dla polskiej kinematografii w minionym stuleciu, znalazło się aż 5 filmów wyreżyserowanych przez Wajdę.

Pierwsze miejsce badani przyznali „Katyniowi”. Na kolejnych pozycjach uplasowały się kolejno: „Potop”, „Człowiek z żelaza”, „Sami swoi”, „Kanał”, „Krzyżacy”, „Człowiek z marmuru”, „Ogniem i mieczem”, „Ida” oraz „Popiół i diament”. A Wy jakie dzieła uważacie za najważniejsze polskie filmy stulecia?

Natalia Hluzow
Tagi: News Wojciech Smarzowski polskie filmy