09.09.2019 08:59

Nie żyje Andrzej Polkowski. Przetłumaczył m.in. "Harry'ego Pottera" i "Opowieści z Narnii"

Jak podaje portal radiozet.pl, nie żyje znany tłumacz Andrzej Polkowski. Jego przekłady zna doskonale właściwie każde dziecko w Polsce - to on był odpowiedzialny za przetłumaczenie na język polski "Harry'ego Pottera" i "Opowieści z Narnii".

Andrzej Polkowski
foto: MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

Andrzej Polkowski zmarł 5 września 2019 roku w dniu swoich 80. urodzin. Polkowski był z wykształcenia archeologiem, ale jego najbardziej znanymi dziełami stały się przekłady wielu książek - nie tylko wspomnianych wyżej klasyków dla dzieci, ale także powieści historycznych i psychologicznych.

Nie żyje Andrzej Polkowski

Jedne z bardziej znanych tytułów, które przetłumaczył to cykl "Opowieści z Narnii" i "Trylogia kosmiczna" C.S. Lewisa, "Wróbel" i "Dzieci Boga" D. Russela, "Demon Ciemności" i "Demon Nocy" T. Lee oraz cykl książek o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling. Polkowski często (zwłaszcza przy serii "Harry Potter") dodawał również wyjaśnienia dla niektórych tłumaczeń, pokazując etymologię danych słów.

Polkowski był również tłumaczem oficjalnych przemówień i homilii Jana Pawła II. 

Informację o śmierci potwierdził syn tłumacza, który w oficjalnym oświadczeniu udostępnionym w m.in. Gazecie Wyborczej opisał ostatnie dni Andrzeja Polkowskiego:

"

W swoje 80-letnie urodziny odszedł do Niebieskiego Królestwa mój ukochany Tata, ukochany mąż dla mojej Mamy, dziadek, pradziadek i przyjaciel wielu innych. Odszedł szybko, w swoich ukochanych Górkach, po dobrym śniadaniu zrobionym przez żonę. Zaskoczył nas wszystkich, którzy najpierw w wielkim smutku, a teraz trochę pogodniejsi myślimy o tym, jak Mu teraz jest w Królestwie, w które tak gorąco wierzył. Był i jest dla mnie nie tylko Ojcem, ale i Przyjacielem. "

Andrzej Polkowski zmarł 5 września 2019 roku. Miał 80 lat.

Tagi: News