09.12.2019 10:57

Nie żyje Irena Laskowska - gwiazda filmów "Ostatni dzień lata", "Och, Karol", "Krzyżacy" i "Człowieku z marmuru"

Na początku grudnia 2019 roku zmarła aktorka Irena Laskowska. Miała 94 lata. Wystąpiła w wielu ważnych produkcjach w historii polskiej kinematografii.

Irena Laskowska
foto: INPLUS/East News

6 grudnia 2019 roku w Warszawie zmarła Irena Laskowska. Miała 94 lata. Zapisała się w historii polskiego kina wieloma rolami w wybitnych produkcjach.

Nie żyje Irena Laskowska

O śmierci aktorki poinformował portal Filmpolski.pl. Laskowska urodziła się 15 marca 1925 roku w Piotrowicach. W 1947 roku ukończyła Wydział Aktorski warszawskiej PWST. Zanim zdobyła dyplom, zadebiutowała jako aktorka teatralna. Grała w łódzkim Teatrze Wojska Polskiego, a następnie występowała w Teatrze Narodowym, Domu Wojska Polskiego, Dramatycznym, Polskim, Klasycznym i Rozmaitości. Debiut filmowy to rola pielęgniarki Danki w "Stalowych sercach" z 1948 roku.

Kolejny występ na dużym ekranie nastąpił dopiero 10 lat później, ale była to główna rola w słynnym filmie Tadeusza Konwickiego pod tytułem "Ostatni dzień lata". Produkcja została doceniona na świecie, zdobywając Grand Prix na festiwalu filmowym w Wenecji. Sama aktorka przez większość życia nie lubiła tej produkcji. Szczególnie źle wspominała scenę rozbieraną.

Klasyka polskiego kina na vod.pl
Klasyka polskiego kina na vod.pl
Przeczytaj także 140 polskich filmów i seriali za darmo. „Seksmisja”, „Kingsajz”, „Czterej pancerni i pies”

Zagrała jednak ponownie u Konwickiego w filmie "Salto" między innymi u boku Zbigniewa Cybulskiego. W kolejnych latach występowała głównie a rolach drugoplanowych i epizodycznych. Laskowska pojawia się w obsadzie trzech filmów Andrzeja Wajdy - "Wszystko na sprzedaż", "Polowanie na muchy" i "Człowiek z marmuru" oraz takich produkcji kinowych i telewizyjnych jak "Krzyżacy", "Człowiek z M-3", "Och, Karol", "Czterdziestolatek", "Doktor Judym", "Polskie drogi", "Pierścień i róża", "Obywatel Piszczyk" czy "Przyjaciele wesołego diabła".

Kadr z serialu "Czterej pancerni i pies", foto: INPLUS/East News
Kadr z serialu "Czterej pancerni i pies", foto: INPLUS/East News
Przeczytaj także TOP10: Najlepsze polskie seriale wojenne. Wśród nich "Czterej pancerni i pies"

Jej ostatnią rolą była Amelia - matka Wacława w "Pornografii" Jana Jakuba Kolskiego z 2003 roku. Została doceniona za swój dorobek artystyczny, zdobywając takie odznaczenia, jak Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal 10-lecia Polski Ludowej, Medal 40-lecia Polski Ludowej czy Odznaka "Zasłużony Działacz Kultury". Prywatnie była siostrą operatora Jana Laskowskiego i kierownika produkcji Jerzego Laskowskiego.

Zobacz też: 10 najlepszych polskich filmów według Brytyjskiego Instytutu Filmowego

Tagi: News polskie filmy