08.10.2019 08:51

Nie żyje Janusz Kondratiuk, legendarny reżyser "Dziewczyn do wzięcia"

Polski artysta miał 76 lat. W jego filmografii znajdziemy również m.in. "Czy jest tu panna na wydaniu?". Reżyser zmarł po walce z ciężką chorobą w swoim domu w Warszawie.

Janusz Kondratiuk
foto: Wojciech Strozyk/REPORTER/East News

O śmierci Janusza Kondratiuka poinformował szef Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski. Jak podaje Fakt, reżyser od długiego czasu walczył z rakiem trzustki.

Nie żyje Janusz Kondratiuk

W rozmowie ze wspomnianą gazetą reżyser opowiedział o tym, jak dowiedział się o chorobie:

"

W Sylwestra zdążyłem złożyć życzenia montażyście i pojechałem do domu. Tam żona przygotowała mi pysznego wędzonego łososia, którego przywiozła znad morza. Do tego zimną zmrożoną wódeczkę. Nabiłem kawałek ryby na widelec, uniosłem kieliszek i w tym momencie żona zapytała: "Co Ty taki żółty jesteś?". Skończyło się to tak, że pojechaliśmy do szpitala i w ten sposób nigdy nie spróbowałem tej ryby i nigdy już nie napiłem się zimnej wódki. "

Najgłośniejszymi filmami Janusza Kondratiuka są m.in. "Dziewczyny do wzięcia" (1972), "Czy jest tu panna na wydaniu?" (1976), "Złote runo" (1996), serial "Faceci do wzięcia" (2006) i oparty na motywach autobiograficznych "Jak pies z kotem" z 2018 roku - jego ostatni film.

Bracia Kondratiukowie w latach 70. często byli uznawani za spółkę autorską. Twórcy stronili od przedstawiania skomplikowanych historii, a większość ich dzieł była stylizowana na dokument. Kondratiuk stawiał przede wszystkim na talent aktorów, ich naturalność i brak pozy, co dawało niemalże naturalistyczne efekty.

Janusz Kondratiuk urodził się 19 września 1943 w Ak-Bułak na terenie dzisiejszego Kazachstanu. Ukończył reżyserię na PWSTiF w Łodzi w 1969 roku. Jak podaje Gazeta Wyborcza, Kondratiuk zmarł 7 października 2019 roku w Warszawie.

Tagi: News