03.12.2019 08:49

Nie żyje twórca efektów specjalnych do "Terminatora" i "Critters". Gene Warren Jr. miał 77 lat

W wieku 77 lat zmarł Gene Warren Jr. - oscarowy twórca efektów specjalnych w takich filmach jak "Terminator", "Critters" czy "Mordercze klowny z kosmosu".

Terminator
foto: kadr z filmu Terminator

Odszedł kolejny twórca, który był związany z kultowymi produkcjami. Bez Gene'a Warrena Jr. nie powstałby największe hity lat 80. XX wieku. Zmarł 29 listopada 2019 roku. Artysta miał 77 lat. Był jednym z największych twórców tradycyjnych efektów specjalnych. 

Nie żyje Gene Warren Jr.

O śmierci filmowca poinformował portal Bloody Disgusting na podstawie post na Facebooku autorstwa Barta J. Mixona - innego speca od filmowych efektów wizualnych.

"

Bardzo mi przykro na wieść, że Gene Warren Jr. zmarł zeszłej nocy.

Gene BYŁ w Fantasy II Film Effects - nadzorował efekty specjalne w TAK wielu klasykach lat 80.  - dzięki niemu zacząłem swoją pracę w Hollywood, kiedy poprosił mnie o przygotowanie stwora dla działu efektów specjalnych Fantasy II. Nasze pierwsze wspólne projekty to "Postrach nocy 2: Nowa krew", "To" na podstawie Stephena Kinga "Danger Island" i "Kochany potwór". Pracowałem również z Genem w ich warsztacie modelarskim nad takimi produkcjami jak "Terminator 2" i "Ataku kobiety o 50 stopach wzrostu".

Gene zatrudnił również mojego brata Breta, który pracował z nim większość swojej kariery. Dał nam wiele wspaniałych szans i będzie go nam naprawdę brakować.

Jeśli w życiu po życiu istnieje gra w rzutki, Gene tam właśnie będzie! "

Produkcje wymienione przez Mixona to tylko wierzchołek góry lodowej w dorobku Warrena. W jego filmografii pojawiają się takie tytuły jak, jak pierwsza część "Terminatora", "Powrót żywych trupów", "Critters", "Bad Dreams", "Lady in White", "Mordercze klowny z kosmosu", "Smętarz dla zwierzaków" czy "Otchłań". Był więc twórcą, który odpowiada za klasyki horroru przedostatniej dekady XX wieku. Na tym nie skończył jednak swojej kariery. W kolejnych latach życia pracował przy filmach "Wstrząsy", "Drakula", "Dr. Giggles", "Bohater ostatniej akcji", "Prawdziwe kłamstwa", "Władca iluzji", "Kruk 2: Miasto Aniołów", "Krzyk 3", "Przepowiednia" czy seria "Underworld".

Poznaj wszystkie filmy, które dostały Oscara w kategorii najlepsze efekty specjalne
Poznaj wszystkie filmy, które dostały Oscara w kategorii najlepsze efekty specjalne
Przeczytaj także Poznaj wszystkie filmy, które dostały Oscara w kategorii najlepsze efekty specjalne

Gene Warren Jr. w 1992 roku dostał Oscara w kategorii Najlepsze efekty specjalne za film "Terminator 2: Dzień sądu". Filmowiec był synem Gene'a Warrena, który również zdobył  nagrodę Akademii Filmowej w tej samej kategorii za "Wehikuł czasu" z 1960 roku.

Zobacz też: 10 filmów z najgorszymi efektami specjalnymi w historii kina

Tagi: Film Terminator Critters