21.08.2019 13:11

Nowojorczycy chcą uczcić pamięć Stana Lee. Złożą mu hołd na tablicach rejestracyjnych

Stan Lee to ikona popkultury. Był współtwórcą Marvel Comics i niezliczonej liczby superbohaterów. Z tego powodu mieszkańcy Nowego Jorku chcą go upamiętnić na tablicach rejestracyjnych,

Stan Lee
foto: AXELLE WOUSSEN/Bauer Griffin/East News

Pod koniec 2018 roku odszedł jeden z najsłynniejszych twórców komiksów na świecie. 95-letni Stan Lee powołał do życia wydawnictwo Marvel Comics, a co za tym idzie, był współautorem wielu ikonicznych superbohaterów, takich jak Spider-Man, X-Men, czy Avengers. Przez lata był wizytówką Marvela, a kiedy zaczęły powstawać adaptacje komiksowych przygód herosów, występował w nich gościnnie, zaskarbiając sobie sympatię widzów. Z tego powodu mieszkańcy Nowego Jorku postanowili uhonorować Lee.

Stan Lee trafi na tablice rejestracyjne

Przedstawiciele gubernatorstwa Nowego Jorku ogłosiło głosowanie na wzór nowych tablic rejestracyjnych obowiązujących w całym stanie. Wydział zajmujący się pojazdami mechanicznymi postanowił umieścić na nich napis "Excelsior" - okrzyk, z którego zasłynął twórca. Lee zaczął używać go w latach 60., kiedy prowadził swoją rubrykę na łamach komiksów Marvela. Korzystał z niego do końca życia, posługując się w nim na rozmaitych konwentach i spotkaniach z wiernymi fanami.

Excelsior to łacińskie określenie oznaczające "naprzód", "zawsze wyżej". Włodarze stanu nie wybrali go jedynie dlatego, że jest kojarzone ze Stanem Lee. W rzeczywistości jest to oficjalne motto stanu Nowy Jork. Jednak wie o tym nie wiele osób. Stan Lee wypromował je nie tylko w pozostałych stanach USA, ale również na całym świecie.

Spider-Man: Homecoming
Spider-Man: Homecoming
Przeczytaj także Stan Lee otrzymał ulicę swojego imienia

To nie jedyna forma oddania hołdu Lee. Na Bronksie pojawi się niebawem ulica poświęcona pamięci tego ważnego obywatela miasta. W lipcu 2019 roku burmistrz zgodził się przemianować część University Avenue między Brandt Place i West 176th Street na Stan Lee Way.

Niestety, żeby wziąć udział w głosowaniu, trzeba być zameldowanym mieszkańcem Nowego Jorku. Nową tablicę rejestracyjną można wybrać do 2 września 2019 roku. Na rynek trafią w kwietniu 2020 roku.

Zobacz też: Stan Lee - 5 rzeczy, których nie wiedziałeś o twórcy Marvel Comics

Tagi: News Stan Lee Marvel Marvel Comics