26.04.2019 12:22

Odkryto nieznaną dotąd drugą część "Mechanicznej pomarańczy"

Okazuje się, że Anthony Burgess planował kontynuację swojej najsłynniejszej powieści pod tytułem "Mechaniczna pomarańcza". W dawnym domu pisarza odkryto niewidziany dotąd manuskrypt kontynuacji książki przeniesionej na duży ekran przez Stanleya Kubricka. 

Mechaniczna pomarańcza
foto: kadr z filmu Mechaniczna pomarańcza

W 1962 roku na świtało dzienne wyszła "Mechaniczna pomarańcza" - najpopularniejsza książka Anthony'ego Burgessa, która trafiła do klasyki współczesnej literatury. Historia osadzona w niedalekiej dystopicznej przyszłości skupia się na Aleksie i jego gangu.

Grupa młodych uliczników spędza wolne chwile na życiu pełnym seksu i przemocy. Wkrótce okazuje się, że koledzy zdradzają go i Alex trafia do eksperymentalnego ośrodka resocjalizacyjnego, w którym zostaje poddany praniu mózgu i "wyleczony" ze swoich upodobań z czasów przed aresztowaniem. W 1971 roku powieść została przeniesiona na duży ekran przez Stanleya Kubricka. "Mechaniczna pomarańcza" stała się jednym z najwybitniejszych filmów reżysera.

Stanley Kubrick
Stanley Kubrick
Przeczytaj także Po ponad 60 latach odnaleziono zaginiony scenariusz Stanleya Kubricka. Czy film „Palący sekret” powstanie pośmiertnie?

Okazuje się, że Burgess pracował nad niedokończonym nigdy sequelem swojej książki.

"Mechaniczna pomarańcza" - znaleziono drugą część książki

Jak podaje BBC, organizacja The Anthony Burgess Foundation potwierdziła, że w domu pisarza odnaleziono 200-stronicowy manuskrypt drugiej części "Mechanicznej pomarańczy". Książka pod tytułem "A Clockwork Condition" przez wiele lat znajdowała się między papierami i dokumentami w domu Burgessa w Bracciano nieopodal Rzymu. W nieopublikowanej nigdy powieści autor ponownie pochyla się nad kondycją ludzkości i rozwija tematy podjęte w oryginalne.

Znalezisko skomentował profesor Andrew Biswell, który jest dyrektorem organizacji zajmującej się pamięcią po Burgessie.

"

Ten niesamowity niewydany sequel "Mechanicznej pomarańczy" rzuca nowe światło na Burgessa, Kubricka i kontrowersje dotyczące jego nieprzeciętnej powieści."AClockwork Condition" dostarcza kontekstu najsłynniejszej pracy Burgessa i zwielokrotnia jego poglądy na temat zbrodni, kary i możliwego wpływu kultury obrazkowej. "

Co ciekawe odnalezienie "A Clockwork Condition" zbiegło się w czasie z ponownym wyświetlaniem w brytyjskich kinach "Mechanicznej pomarańczy" Kubricka.

Czy przedstawiciele The Anthony Burgess Foundation postanowią wydać nieznaną dotąd powieść pisarza? Przekonamy się za jakiś czas.

>>Zobacz też: Stanley Kubrick miał pomysł na mroczniejsze zakończenie „Lśnienia”<<

Tagi: News Mechaniczna pomarańcza Stanley Kubrick