23.10.2019 15:36

Pierwowzór księdza z "Bożego Ciała" czuje się oszukany? "Gdyby nie ja, to tego filmu by nie było"

"Boże Ciało" Jana Komasy to film inspirowany prawdziwą historią. Okazuje się, że człowiek, którego dotyczyła, mógł nie wiedzieć, że jego historia zostanie zekranizowana.

Foto: kadr ze zwiastuna filmu "Boże Ciało"
Foto: kadr ze zwiastuna filmu "Boże Ciało"

"Boże Ciało" to jeden z najgłośniejszych polskich filmów tego roku. Reprezentuje też nasz kraj w wyścigu po Oscary 2020. Film Jana Komasy przedstawia historię inspirowaną życiem mężczyzny, który postanowił podszyć się pod księdza. Na łamach portalu Na Temat opublikowano właśnie wywiad z człowiekiem, który stanowił pierwowzór dla roli głównego bohatera. Jak podaje serwis, o jej powstaniu miał dowiedzieć się po fakcie.

Pierwowzór głównego bohatera "Bożego Ciała" udzielił szczerego wywiadu

Portal Na Temat dotarł do 27-latka, który stanowił pierwowzór głównego bohatera w "Bożym Ciele". Jak podano w wywiadzie, mężczyzna ma czuć się oszukany, bo miał nie zostać zapytany o zgodę na powstanie filmu

"

[...] nikt się ze mną nie kontaktował. Poza tym widziałem ten film i jest on zupełnie o mnie, z wyjątkiem pobytu w poprawczaku. Rozmawiam ze swoim mecenasem, czy nie złożyć pozwu. [...] Uważam, że przed zdjęciami ktoś powinien się chyba do mnie udać z pytaniem, czy może coś takiego zrobić. Nikt tego nie zrobił. I nie chodziło mi o żadne pieniądze. Chodziło o czyste o sumienie. Przecież gdyby nie ja, to tego filmu by nie było. "

Jak podano w wywiadzie, scenarzysta filmu, Mateusz Pacewicz, miał spotkać się z nim już przed sześcioma laty. Miał przeprowadzić z nim wówczas wywiad do pracy zaliczeniowej na studia.

"

Już 6 lat temu scenarzysta przeprowadzał ze mną rozmowę potrzebną do pracy na studia. Tak mi powiedział, a ja byłem młody i się zgodziłem. Potem w "Wyborczej" pojawił się artykuł o mnie ze zmienionym imieniem "Kamil, który księdza udawał", a później ten człowiek wydał jeszcze książkę "Kazanie na dole". Teraz z kolei jestem w szoku, że powstał jeszcze film. "

Foto: kadr z filmu "Boże Ciało"
Foto: kadr z filmu "Boże Ciało"
Przeczytaj także Polski kandydat do Oscara bije rekordy popularności! Świetny wynik "Bożego Ciała"

"Boże Ciało" odniosło spektakularny sukces, a cały kraj zafascynowała historia "fałszywego księdza". Czy pozew faktycznie się pojawi i jak na całą sytuację zareagują twórcy "Bożego Ciała"? Zapewne dowiemy się już wkrótce.

Zobacz też: Oscary 2020 - "Boże ciało" kontra długa lista rywali. Czy polski film ma szansę na prestiżową nagrodę?

Tagi: Film News polskie filmy Jan Komasa