09.02.2016 10:19

„Piła” powróci w 8. odsłonie

Seria znosząca złote jajka wydawać by się mogło zakończyła się wraz z siódmą częścią w 2010 roku. Jednak studio Lionsgate postanowiło wrócić do cyklu po blisko sześciu latach przerwy.

„Piła” powróci w 8. odsłonie
foto: kadr z filmu

Projekt zyskał już wstępny tytuł „Saw: Legacy”, a jego realizacją mają zająć się twórcy „Piranii 3D” i „Ty będziesz następna” - scenarzyści Josh Stolberg i Pete Goldfinger. Z kolei osoby odpowiedzialne za pierwsze odsłony filmu, James Wan i Leigh Whannell, będą pełnić funkcję producentów wykonawczych.

Po siódmej odsłonie „Piły” seria zamarła na kilka lat, choć mówiło się o chęci zrealizowania serii remaków obrazu. Michael Burns z Lionsgate jeszcze w 2011 roku „straszył”, że chore pomysły Jigsawa wrócą do kin:

"

Mamy garść różnych serii filmowych. Jestem pewien, że któregoś dnia zobaczymy „Piłę” z powrotem na ekranie. "

Póki co nie wyjawiono szczegółów dotyczących fabuły ósmej odsłony filmu. Czy będzie to reboot czy też gdzieś w zamkniętych pomieszczeniach rozegra się zupełnie nowy horror? Będziemy o tym informować, jak tylko pojawią się kolejne doniesienia.

Pierwsza część „Piły” miała swoją premierę na festiwalu Sundance w 2004 roku. Niskobudżetowy horror z podgatunku „torture porn” przyniósł gigantyczne zyski, do dziś pozostając najlepiej zarabiającym produktem Lionsgate. Obraz z festiwalowego obiegu trafił do szerokiej dystrybucji stając się popkulturowym fenomenem. „Jedynka” zarobiła sumę 103 milionów dolarów, podczas gdy jej koszt wynosił zaledwie 1,2 miliona dolarów. W sumie cała seria przyniosła zysk w wysokości 873 milionów dolarów na 64 miliony dolarów kosztów produkcji.

Sukces obrazu pozwolił Jamesowi Wanowi na stworzenie w kolejnych dwóch znanych serii horrorów - „Naznaczony” i „Obecność”. Sam reżyser z kolei został nieoficjalnie mianowany nowym mistrzem kina grozy.

Najwcześniej do kin z filmów Wana trafi „Obecność 2”, która opowie o samotnej matce z północnego Londynu wychowującej czwórkę dzieci, która musi mierzyć się z nieczystymi siłami w nawiedzonym domu. Reżyser krótko wypowiedział się o fabule filmu, która bazuje na prawdziwych wydarzeniach:

"

Nawiedzenie, które dotknęło rodzinę Hodgsonów jest prawdopodobnie jednym z najlepiej udokumentowanych paranormalnych przypadków na świecie. "

Kolejnym projektem twórcy, który ujrzy światło dzienne będą „Szybcy i wściekli 8”. Część zdjęć do obrazu kręcona jest na Kubie.

Cieszycie się z powrotu „Piły”?

Robert Skowronski
Tagi: News Piła