15.04.2019
Aktualizacja: 16.04.2019 15:05

Powstaje amatorski film o historii Oświęcimia. Twórcy zbierają pieniądze na dokończenie produkcji

Oświęcim to nie tylko II wojna światowa i obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. O zapomnianej historii przedwojennego miasta chcą przypomnieć filmowcy-amatorzy za pomocą powstającego filmu "Oświęcim - Praga". 

Oświęcimski kartel rybny
BIBA Studio/YouTube

Nazwa Oświęcim automatycznie kojarzy się z nazistowskim obozem koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, który w okresie II wojny światowej znajdował się na terenie małopolskiego miasta. Chociaż czas okupacji jest niezmiernie ważną epoką nowożytnej historii, filmowcy-amatorzy z Oświęcimia postanowili odkryć zapomnianą opowieść o mieście sprzed II wojny światowej. W tym celu powołali do życia film pod tytułem "Oświęcim - Praga", opowiadający o jednej z pierwszych polskich fabryk samochodów. 

"Legiony" zakończono zdjęcia
"Legiony" zakończono zdjęcia
Przeczytaj także "Legiony" Dariusza Gajewskiego: zakończono zdjęcia do produkcji [GALERIA]

"Oświęcim - Praga" - film o przedwojennej fabryce samochodów 

Dzięki wciąż rozwijającej się technologii, dziś film może zrobić każdy. Wystarczy pasja, sprzęt i odrobina funduszy. Grupa miłośników Oświęcimia postanowiła wcielić w życie swój pomysł na serię filmów o historii miasta. Jednym z ich przedstawicieli jest Mirosław Ganobis, który powołał do życia małe muzeum. Można w nim znaleźć pozostałości po Oświęcimiu z czasów przed okupacją. Ganobis i grupa o nazwie Bunkrowcy, stworzyli już dwie amatorskie produkcje dotyczące ich rodzinnego miasta - "Oświęcim-Auschwitz. Na styku dwóch światów" oraz "Oświęcimski kartel rybny". Ten drugi film można obejrzeć na YouTube. 

Obecnie twórcy pracują nad filmem pod tytułem "Oświęcim - Praga", którego głównym bohaterem jest tytułowa fabryka samochodów stworzona przez hrabiego Artura Potockiego, hrabiego Rogera Raczyńskiego i czechosłowackie przedsiębiorstwo Ćeskomorawska Kolben-Danek S.A. w upadłej firmie o nazwie Fabryka Maszyn Rolniczych, Odlewnia Żelaza i Metali Potęga. Oświęcim - Praga była nie tylko ważną firmą dla mieszkańców miast nad Sołą, ale dla całej przedwojennej Polski. Samochody wyprodukowane w oświęcimskiej fabryce cieszyły się popularnością w całym kraju, również wśród ówczesnych gwiazd - Wojciecha Kossaka, Jana Kiepury czy Zizi Halamy. Fabryka była też odpowiedzialna za stworzenie modelu o nazwie Gran, wziął udział w rajdzie Monte Carlo

Twórcy filmu "Oświęcim - Praga" rozpoczęli już pierwsze zdjęcia w rodzinnym mieście. Udali się również do Czech w poszukiwaniu samochodów pochodzących z polskiej fabryki. Podobnie jak w przypadku poprzednich produkcji, tym razem również korzystają ze środków, które udało im się zebrać.

Oświęcim-Praga

"Oświęcim - Praga" - kiedy premiera?

Zbiórka pieniędzy na zrealizowanie filmu nadal trwa za pośrednictwem serwisu Zrzutka.pl. Jeśli chcecie wspomóc twórców produkcji, kliknijcie TUTAJ. Produkcja została oparta na prawdziwych wydarzeniach i przybliży widzom początki, rozkwit i upadek fabryki "Oświęcim - Praga". Na razie nie wiadomo, kiedy zakończą się zdjęcia do filmu, ale premiera została zaplanowana na rok 2020. 

>>Zobacz też: Borys Szyc zagra Józefa Piłsudskiego<<

Sergiusz Kurczuk