12.09.2018 14:48

„Napad”: Dziędziel i Ferency jak Freeman i Caine. Powstaje polski heist movie

W Krakowie trwają właśnie zdjęcia do filmu „Napad” – polskiego heist movie, który opowie o trzech staruszkach, którzy zamierzają obrabować bank.

Napad - Dziędziel, Ferency, Dybik
foto: Beata Zawrzel/REPORTER/EAST NEWS

Choć sama nazwa „heist movie” nie jest tak popularna jak „film noir” czy „gore”, podgatunek filmowy, który skupia się na grupie ludzi usiłujących coś ukraść, jest stary jak kino. Już w latach 30. XX wieku powstawały pierwsze heist movies, w 1973 Robert Redford i Paul Newman stworzyli doskonały duet w „Żądle”, zaś w XXI wieku ów rodzaj filmów rozsławiła seria Stevena Soderbergha o ekipie Danny’ego Oceana. Z czasem postawiono na różnorodność i genialne (lub nie) napady zaczęli planować nie tylko młodzi mężczyźni o szelmowskim uśmiechu, ale także kobiety („Ocean’s 8”) lub starcy jak w „W starym, dobrym stylu” czy nadchodzącym „King of Thieves”.

Schemat ten postanowił wykorzystać debiutujący Szymon Jakubowski, który realizuje właśnie w Krakowie swój pierwszy pełnometrażowy film „Napad”.

EN_01337961_0025

„Napad” – polska komedia kryminalna jak „W starym, dobrym stylu”

W Polsce, nie licząc świetnego „Vabanku” i niezłego „Vinci”, heist movies nie są szczególnie popularne. Mimo to Jakubowski postanowił pójść w ślady Juliusza Machulskiego, a przede wszystkim – twórców „W starym, dobrym stylu”.

„Napad”, podobnie jak produkcja z Michaelem Cainem, Morganem Freemanem i Alanem Arkinem, ma być komedią, w której trzech staruszków postanawia obrabować bank, chociaż nie ma o tym pojęcia. W polskiej wersji historii w ich role wcielą się Marian Dziędziel, Adam Ferency i Lech Dyblik. Prócz głównych bohaterów, na ekranie zobaczymy także Macieja Stuhra, Józefa Pawłowskiego i Paulinę Gałązkę.

Jak twierdzi reżyser filmu, historia przedstawiona w filmie „Napad” jest oparta na faktach. Parę lat temu trzech seniorów w Niemczech napadło na kilka banków, gromadząc sumę 30 milionów euro i nie wydając z niej ani centa. Jak później tłumaczyli, chcieli poczuć, że żyją.

Polska komedia „Napad” – kiedy premiera?

Zdjęcia do filmu trwają obecnie w Krakowie. Premiera „Napadu” została zapowiedziana na 24 sierpnia 2019. Dystrybutorem produkcji jest Next Film.

Czy lubisz heist movies?

Natalia Hluzow
Tagi: News polskie filmy heist movie