27.12.2017 14:10

Powstała petycja, by wyciąć Matta Damona z „Ocean’s 8”. Dlaczego?

Moda na petycje trwa. Tym razem kinomani domagają się, by z filmu „Ocean’s 8” usunąć sceny z Mattem Damonem.

Powstała petycja, by wyciąć Matta Damona z „Ocean’s 8”. Dlaczego?
foto: kadr z filmu „Ocean’s 13”

„Ocean’s 8” to żeńska wersja hitowej serii Stevena Soderbergha o grupie mistrzów złodziejstwa i fałszerstwa pod wodzą Danny’ego Oceana. W filmie w miejscu plejady męskich gwiazd Hollywood, zobaczymy tym razem pierwszoligowe aktorki, jak Cate Blanchett, Helena Bonham Carter, Anne Hathaway, Sarah Paulson, Mindy Kaling i Sandra Bullock oraz Rihannę i Awkwafinę. 19 grudnia 2017 zaprezentowano pierwszy zwiastun filmu, który zapowiada niezłe kino rozrywkowe.

Prócz wielkich aktorek i gwiazd muzyki, w „Ocean’s 8” mieli pojawić się także Matt Damon i Carl Reiner w swoich rolach z poprzednich filmów serii. Jednak udział Damona w projekcie wisi obecnie na włosku. A wszystko to za sprawą petycji, która w grudniu 2017 pojawiła się w sieci.

Moda na petycje dotyczące filmów jest dość świeża, jednak jej rozmiary są przerażające. Fani „Ligi sprawiedliwości” domagają się wersji reżyserskiej, a miłośnicy „Wonder Woman” nagrodzenia Patty Jenskins Złotym Globem, osoby zakochane w „Star Wars”, którym nie podobały się „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi” chciałyby usunięcia filmu z kanonu lub przynajmniej zamknięcia Rotten Tomatoes za to, że krytycy go chwalą, a fani „Walking Dead” żądają zwolnienia twórcy serialu za decyzje dotyczące fabuły. Świat stanął na głowie, a odbiorcom kultury popularnej wydaje się, że skoro mogą ją swobodnie komentować, to mają także prawo do realnego wpływania na odbierane przez siebie treści.

Na tej właśnie fali oraz na będącej w fazie odpływu fali oskarżeń o molestowanie seksualne, powstała petycja o usunięcie Matta Damona z „Ocean’s 8”. Spokojnie, Damon nikogo nie molestował (a przynajmniej nikt sobie jeszcze czegoś takiego nie przypomniał). Twórczyni petycji uważa jednak, że osoba, która przyjaźniła się z Harvey’em Weinsteinem i wypowiadała niepopularne sądy o akcji #metoo, nie powinna występować w filmie o feministycznej wymowie, jakim ma być „Ocean’s 8”.

Niejaka Rebecca G., autorka petycji, w uzasadnieniu napisała:

"

Obecność Damona będzie trywializowała poważną naturę zarzutów przeciwko molestatorom takim jak Weinstein i okaże ogromny brak szacunku wobec odważnych kobiet, które zdecydowały się mówić. (...) Wzywam więc producentów „Ocean’s 8” – George’a Clooney’a i Stevena Soderbergha – do wyrzucenia epizodu z udziałem Damona tam gdzie jego miejsce – na podłogę w montażowni. Czy do mnie dołączycie? "

Petycja została dotychczas podpisana przez 25 000 osób i wciąż zyskuje na popularności. Skąd wzięła się aż taka niechęć do słynnego i lubianego dotychczas aktora? Wszystko przez jego wypowiedź dla ABC, w której powiedział na głos to, co wiele osób myśli. A mianowicie, że:

"

Jest różnica między poklepaniem po tyłku, a gwałtem czy molestowaniem dziecka. Obie rzeczy powinny zostać skonfrontowane, ale nie można ich do siebie porównywać. Żyjemy w czasach poprawności politycznej, ale chyba nikt z nas nie jest idealny. "

Co gorsza, w innym wywiadzie dodał, że nie wszystkie oskarżenia o molestowanie powinny być traktowane tak samo i że każdą sprawę powinno się oceniać indywidualnie. A to w świecie, w którym przyznaje się inicjatorkom akcji #metoo tytuł Człowieka Roku, jest nie do przyjęcia.

Czy Damon zapłaci za mówienie głośno tego, co myśli? W normalnych warunkach byłoby bardzo mało prawdopodobne, by Clooney i Soderbergh odcięli się od swojego kumpla z powodu niepoprawnej wypowiedzi. Ale dziś, jak wiadomo, wszystko jest możliwe i producenci nie chcą zapewne zobaczyć za kilka dni petycji, by tym razem to ich usunąć z projektu.

„Ocean’s 8” trafi na ekrany polskich kin 22 czerwca 2018 roku i miejmy nadzieję, że – z Mattem Damonem czy bez niego – pozostanie jednak kinem rozrywkowym, które pokazuje silne, bystre i pewne siebie kobiety, a nie stanie się orężem w rękach feministek. Bo jak wiemy, filmom rozrywkowym to nie służy, a otwieranie oczu na ważne problemy i zmienianie świata warto zostawić dziełom do tego przeznaczonym. 

Czy Matt Damon powinien zostać usunięty z filmu „Ocean’s 8”?

Natalia Hluzow
Tagi: News Ocean's 8 Matt Damon