30.11.2017 15:30

Powstanie film o „polskim Batmanie”. Słynna powieść doczeka się ekranizacji

Warszawa jak Gotham City i Henryk Nowak niczym Bruce Wayne? Tak twórcy ekranizacji „Złego” Leopolda Tyrmanda widzą swój przyszły film.

Powstanie film o „polskim Batmanie”. Słynna powieść doczeka się ekranizacji
foto: kadry z wideo

Michał Maciej Lisiecki, twórca i prezes PMPG Polskie Media, Sławomir Jóźwik, prezes Water Color Studio oraz Matthew Tyrmand, syn Leopolda Tyrmanda spotkali się w środę, 29 listopada 2017 roku, by podpisać list intencyjny dotyczący współpracy przy realizacji filmu na podstawie książki „Zły”, w której zaczytywano się w czasach PRL-u. Ich celem jest uczynienie tytułowego „Złego” ikoniczną filmową postacią na miarę samego Batmana.

„Zły” to wielowątkowa opowieść o powojennej Warszawie. Akcja książki Tyrmanda toczy się bowiem na początku lat 50. XX wieku. Tytułowy bohater jest samozwańczym obrońcą słabszych w walce z warszawskimi chuliganami i półświatkiem stolicy. Jak mówi jeden z producentów, Michał Maciej Lisiecki:

"

„Zły” Leopolda Tyrmanda to gotowy scenariusz filmowy. Gdyby był powieścią amerykańską, pewnie już dawno na jej podstawie powstałby niejeden film, jakaś superprodukcja. Sam bohater „Złego” trochę przypomina Batmana czy nawet Zorro. "

Producent nie kryje swojej fascynacji książką i jak widać przyrównuje głównego bohatera nie tylko do Mrocznego Rycerza. Według niego w historii tej znajduje się wszystko, czego potrzeba, by stworzyć wielki hit – tajemnica, legenda, walka dobra ze złem oraz zdarzenia z pogranicza rzeczywistości i fantastyki. Hollywood faktycznie kocha takie historie, jednak w Polsce nie udało się dotychczas zekranizować „Złego”. Mimo, że podejmowano takie próby - wszystkie zawiodły w zderzeniu ze skalą przedsięwzięcia. W końcu ma ono przedstawiać nie tylko bohatera zwalczającego zło, ale też atmosferę powojennej Warszawy, która nie dała się zdławić. Zdaniem producentów, teraz jest dobry czas, by tę historię przypomnieć.

kosciol_mbj

Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem scenariusza. Matthew Tyrmand, syn pisarza, oraz pozostali producenci chcieliby, by był on jak najwierniejszą adaptacją „Złego”. Czuwa nad tym Sławomir Jóźwik z WaterColor Studio. Nie chce jednak zdradzać żadnych szczegółów. Jak mówi:

"

 Trochę tajemniczości na tym etapie prac na pewno nam nie zaszkodzi. "

Budżet filmu ma wynieść 20 milionów złotych. Jeśli tak się stanie, „Zły” będzie jednym z najdroższych polskich filmów w historii. Zdjęcia mają ruszyć już w 2018 roku, zaś premiery należy się spodziewać na przełomie 2019 i 2020 roku w okolicach 65. rocznicy pierwszego wydania powieści Tyrmanda.

Kto powinien zagrać „polskiego Batmana”?

Natalia Hluzow
Tagi: Batman Zły Leopold Tyrmand