08.01.2019 16:07

Poznaliśmy datę premiery "Kleru" na DVD i Blu-ray. Film zarobił ponad 100 milionów złotych

Kino Świat 8 stycznia 2019 roku poinformowało, kiedy do sprzedaży domowej trafi "Kler", filmowy przebój w reżyserii Wojtka Smarzowskiego. Dystrybutorzy pochwalili się również wynikiem kasowym produkcji.

Kler
foto: materiały prasowe

Dystrybutor "Kleru" ogłosił, że produkcja o polskim kościele trafi do sprzedaży na DVD i Blu-ray już 6 lutego 2019 roku. Dodano również, że wersja DVD będzie dostępna również w formie z 24-stronicową książką z ilustracjami dotyczącymi filmu Wojtka Smarzowskiego. Wydania domowe mają zawierać audiodeskrypcję dla osób niewidzących, polskie napisy dla osób niesłyszących, a także angielskie napisy, jeżeli zdecydowalibyście się obejrzeć film z osobami niemówiącymi w języku polskim.

Kler - ile zarobił film?

"Kler" bezproblemowo znalazł się na 1. miejscu najczęściej oglądanych filmów w Polsce w 2018 roku z wynikiem ponad 5 milionów widzów w kinach. Do tej pory w historii polskiego kina tylko 2 produkcje doczekały się wyższych wyników - były to "Quo vadis" i "Pan Tadeusz". Ekranizacje lektur obejrzało kolejno ponad 7,1 i 6,1 miliona widzów. Jak poinformowało Kino Świat, taki wynik spowodował przychody z biletów wynoszące ponad 100 milionów złotych (a konkretnie 105 261 308 złotych). To wynik lepszy od "Ogniem i mieczem", przez co "Kler" oficjalne stał się najlepiej zarabiającym polskim filmem w ciągu ostatnich 30 lat. 

Warto zaznaczyć, że są to jedynie wyniki z Polski - "Kler" był dystrybuowany również w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Tam w weekend otwarcia zarobił ponad milion dolarów, co tylko zwiększa wynik produkcji Smarzowskiego. Natomiast prawa do emisji "Kleru" sprzedano też do wielu krajów Europy (Austria, Niemcy, Belgia, Holandia, Luksemburg, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Islandia, Norwegia, Szwecja) oraz Ameryki Północnej (Kanada i USA). 

Kler - kiedy premiera na DVD?

Opowieść o Kościele katolickim ukazana jest w "Klerze" przez pryzmat losów czterech księży: poddającego się cielesnym żądzom wiejskiego proboszcza Trybusa (Robert Więckiewicz), tracącego zaufanie do wiernych Kukuły (Arkadiusz Jakubik), karierowicza Lisowskiego (Jacek Braciak) oraz jego chciwego zwierzchnika abp. Mordowicza, w którego wciela się Janusz Gajos. 

Tak jak wspomnieliśmy na początku - "Kler" trafi do sprzedaży na DVD i Blu-ray już 6 lutego 2019 roku. 

Kamil Kacperski
Tagi: News Kler