06.07.2017 14:18

Producent „Smoleńska” przygotuje film o Legionach Polskich

„Legiony” będą jednym z najdroższych filmów w dziejach polskiej kinematografii. Wszystko wskazuje też na to, że nie wzbudzą podobnych kontrowersji, co osławiony film Antoniego Krauze z 2016 roku. 

Producent „Smoleńska” przygotuje film o Legionach Polskich
foto: kadr z filmu

Zapowiada się nam prawdziwa superprodukcja, której miejmy nadzieję będzie bliżej do „Wołynia” Wojciecha Smarzowskiego, aniżeli rzeczy typu „1920. Bitwa Warszawska” czy „Bitwa pod Wiedniem”. „Legiony” opowiedzą historię legendarnej formacji wojskowej, osadzając swoją akcję w latach 1914-1916 - od wymarszu z krakowskich Oleandrów po bitwę pod Kościuchnówką na Wołyniu, gdzie polskie oddziały stoczyły wyjątkowo krwawą bitwę z Rosjanami. Maciej Pawlicki, producent „Smoleńska”, tak uzasadniał swój nowy projekt filmowy:

"

Legiony to klasyczne kino wojenne opowiedziane z wielkim rozmachem, przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych. Pokażemy najpiękniejsze i najbardziej dramatyczne karty epopei legionowej, łącznie ze słynną szarżą ułanów pod Rokitną, która będzie jedną z najbardziej spektakularnych sekwencji filmu. "

Pomysłodawcą filmu i współproducentem jest Adam Borowski. Produkcją zaś zajmie się firma Macieja Pawlickiego Picaresque wsparta przez Fundację Obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny. Obraz ma kosztować aż 28 milionów złotych, ale twórcy nie zamierzają na tym poprzestać, bo starają się o jeszcze 6 mln złotych z PISF-u. To zdecydowanie uczyni go jednym z najdroższych w historii naszej kinematografii.

Mimo iż wciąż trwają castingi, znane są już pierwsze nazwiska aktorów, którzy wystąpią w „Legionach”. Są to m.in. Mirosław Baka i Sebastian Fabijański, ale najciekawszą informacją jest zaangażowanie Jana Frycza do roli marszałka Józefa Piłsudskiego. Reżyserem filmu jest Dariusz Gajewski („Obce niebo”), który napisał również scenariusz wraz z Maciejem Pawlickim, Tomaszem Łysiakiem i Michałem Godzicem. Za zdjęcia będzie odpowiadać Arkadiusz Tomiak („Obława”), za scenografię Ewa Skoczkowska („Kamienie na szaniec”), zaś za kostiumy Małgorzata Gwiazdecka („Smoleńsk”). Plan zdjęciowy ma ruszyć w sierpniu w 2017 roku

Kamil Dachnij
Tagi: Legiony News