12.07.2016 10:25

Quentin Tarantino o ulubionej postaci ze swoich filmów

Filmografia twórcy „Pulp Fiction” jest pełna barwnych postaci, która jednak jest tą ulubioną dla Quentina Tarantino?

Quentin Tarantino o ulubionej postaci ze swoich filmów
foto: Variety / REX / Shutterstock / East News

Ojciec kocha każde ze swoich dzieci, ale w całym gronie może mieć swojego ulubieńca. Tarantino przedstawił nam na ekranie całe spektrum różnych indywidualności, byli m.in. gangsterzy, którzy nie mieli zbyt wiele szczęścia podczas napadu, kobieta szukająca zemsty przy pomocy miecza samurajskiego, były niewolnik przemierzający Dziki Zachód zabijając białych, kaskader mordujący ponętne panie czy oddział Żydów komandosów wybijający nazistów.

Właśnie w ostatniej z wymienionych historii należy szukać ulubionej postaci Tarantino. Nie jest to porucznik Aldo Raine, ani Shosanna Dreyfus czy sierżant Donny Donowitz zwany też Żydem-niedźwiedziem, tylko pułkownik Hans Landa grany przez Christopha Waltza, o czym reżyser opowiedział będąc gościem na festiwalu filmowym w Jerozolimie:

"

Landa to najlepsza postać jaką napisałem i możliwe, że najlepsza jaką kiedykolwiek stworzę. Gdy go wymyślałem, to nie wiedziałem, że będzie lingwistycznym geniuszem. Prawdopodobnie jest jedynym nazistą w historii, który zna jidysz. "

Rola w „Bękartach wojny” przyniosła austriackiemu aktorowi pierwszego w życiu Oscara za najlepszą rolę drugoplanową, a także utorowała mu drogę przez Hollywood. Waltz nie mógł się wcześniej poszczycić dużymi rolami, ani współpracą ze znanymi twórcami, aż tu nagle zaczął występować u takich tuzów kina, jak Roman Polański, Terry Gilliam, Tim Burton czy Sam Mendes. Zdarzyło mu się też raz jeszcze pojawić na planie u Quentina Tarantino przy realizacji „Django” - przy tej okazji udało mu się zdobyć drugą w swojej karierze statuetkę Akademii za kreację dra Kinga Schultza. Czy grając u wszystkich wymienionych wyżej reżyserów zaprezentował jakąś nową jakość w stosunku do roli Hansa Landy pozostaje kwestią dyskusyjną.

Brad Pitt, który w „Bękartach wojny” przedstawił postać porucznika Aldo Raine'a, nigdy nie miał złudzeń, co do tego, że obraz o II wojnie światowej należał do Waltza, nie zaś jego:

"

Jeżeli u Quentina wykona się dobrą robotę, to można od niego usłyszeć: „to było spoko”. Jeżeli uda ci się zrobić naprawdę dobre ujęcie, to zobaczysz dwa podniesione kciuki w powietrzu. Raz na jakiś czas możesz też usłyszeć: „genialne”. Mi się nigdy nie udało, ale Christophowi tak. "

Posłuchajcie archiwalnej przemowy Brada Pitta podczas Director's Guild Awards:

Quentin Tarantino już kilkukrotnie wspominał, że ma zamiar zakończyć przygodę z kinem po tym, jak nakręci 10 filmów. Przypominamy, że „Nienawistna ósemka” była jego 8. dziełem. Okazuje się, że reżyser nie wyklucza tego, że jeszcze kiedyś stanie jednak za kamerą:

"

Zakończę karierę po 10 filmach, ale być może w wieku 75 lat stwierdzę, że mam jeszcze jedną historię do opowiedzenia. "

Na dany moment nie znamy planów reżysera co do jego autorskich projektów. Wiemy jednak, że jako producent pracuje nad obrazem, do którego poszukuje... dziwek.

Jaka jest Wasz ulubiona postać z filmów Quentina Tarantino?

Robert Skowronski
Tagi: Quentin Tarantino News Bękarty wojny