30.04.2018 15:36

Ralph Fiennes zagra słynnego kompozytora w filmie „Hallelujah!”

Brytyjski aktor już niebawem wcieli się w kolejną historyczną postać. Kogo tym razem zagra Ralph Fiennes?

Ralph Fiennes
foto: NIKLAS HALLE'N/AFP/EAST NEWS

Ralph Fiennes słynie ze swojej wszechstronności aktorskiej, która pozwala mu wcielać się zarówno w czarne charaktery, jak Voldemort z „Harry’ego Pottera” czy Amon Goeth z „Listy Schindlera”, jak i w romantycznych kochanków z „Wiernego ogrodnika” i „Angielskiego pacjenta”. W historycznym kostiumie zaprezentował się m.in. w filmie „Księżna”, zaś w roli komediowej świetnie sprawdził się jako Gustave z „Grand Budapest Hotel”. Dlatego też nie ma wątpliwości, że równie doskonale poradzi sobie ze swoją kolejną rolą. W komedii historycznej „Hallelujah!” zagra barokowego kompozytora Georga Friedricha Händela.

Georg Friedrich Händel – kim był kompozytor, w którego wcieli się Raplh Fiennes?

Urodzony w Niemczech, a działający głównie w Anglii Händel uznawany jest za jednego z największych kompozytorów baroku. Rówieśnik Bacha i Scarlattiego tworzył kompozycje, które stanowiły syntezę barokowych osiągnięć muzycznych – głównie opery i oratoria. Za jego najsłynniejsze oratorium uważa się „Mesjasza”, którego najbardziej znanym fragmentem jest chór Hallelujah. Dzieło to zaprezentowano po raz pierwszy w Irlandii w 1742 roku. Ówczesny król, Jerzy II, miał podobno wstać z zachwytu podczas jego wykonywania.

Ralph Fiennes w filmie „Hallelujah!”

Film z udziałem Fiennesa ma opowiedzieć o tworzeniu tego barokowego dzieła w sposób humorystyczny, zaś swoim klimatem przypominać „Zakochanego Shakespeare’a” z młodszym bratem Fiennesa, Josephem, w tytułowej roli.

Osadzona w XVIII-wiecznym Dublinie i Londynie farsa ma ukazywać Händela jako człowieka zapomnianego, który stracił wenę. Zasłyszany śpiew aktorki przywraca mu chęć tworzenia, więc król Jerzy II zleca mu napisanie oratorium na cześć nowego namiestnika Irlandii. Szybko okazuje się jednak, że aktorka wstydzi się śpiewać publicznie, a to dopiero początek problemów z przygotowywaniem wielkiego występu dla króla...

„Hallelujah!” – twórcy filmu

Film wyreżyseruje Chris Addison odpowiedzialny za nagradzaną „Figurantkę”. Scenariusz przygotowali Jon Croker i Nicholas Adams’. Zdjęcia do filmu „Hallelujah!” mają rozpocząć się na początku 2019 roku. Data premiery i pozostała obsada nie są jeszcze znane.

Natalia Hluzow
Tagi: News Ralph Fiennes