18.10.2016 10:53

Reżyser „Gry o tron” zajmie się aktorską „Mulan”

Nie tylko Disney, ale i studio Sony ma w planach stworzenie własnej wersji „Mulan”. To właśnie drugi z tych projektów znalazł reżysera.

Reżyser „Gry o tron” zajmie się aktorską „Mulan”
foto: kadr z filmu + Dzik Pejnta

Disney oficjalnie potwierdził, że szykuje nową wersję „Mulan” z prawdziwymi aktorami. Premierę obrazu zapowiedziano na listopad 2018 roku. Konspekt scenariusza projektu dostarczyły Lauren Hynek i Elizabeth Martin. Następnie tekst przejęli Rick Jaffa i Amanda Silver. Reżyserem całości miał zostać Ang Lee, jednak zrezygnował on z tego wyzwania. 

Spekulowano, że powodem tej decyzji ze strony twórcy „Życia Pi” mogło być zainteresowanie „Mulan” realizowanym przez Sony. Wygląda na to, że wcale tak nie było, gdyż studio znalazło już kogoś innego, kto zajmie się reżyserią projektu. Obraz ma być kręcony z azjatycką obsadą, a Sony chciało postawić za kamerą kogoś z tych właśnie kręgów kulturowych.

Stało się inaczej, a posadę otrzymał Alex Graves odpowiedzialny za część odcinków z 3. i 4. sezonu „Gry o tron”. Wyreżyserował on m.in. epizody „The Mountain and the Viper”, „The Children” czy „Breaker of Chains”. Graves ma też na koncie niektóre odcinki z seriali „House of Cards”, „Homeland”, „Bloodline” czy „Shameless - Niepokorni”.

Obraz ma się skupić na chińskiej legendzie o Hua Mulan, kobiecie-wojowniku, która udaje mężczyznę, aby móc zająć w armii miejsce jej starzejącego się ojca. Scenariusz przygotowuje Jason Keller, autor „Królewny Śnieżki” i „Planu ucieczki”. Producentem filmu jest Doug Belgrad wraz ze swoim 2.0 Entertainment.

Wybielający Disney

Studio co prawda podkreśliło, że do głównej roli ma zamiar zaangażować azjatycką aktorkę, jednak i tak pojawiły się zarzuty, że Disney chce „wybielić” obsadę. Pewien bloger podający się za Amerykanina o azjatyckim pochodzeniu z pracą w branży filmowej, napisał, że miał już okazję przeczytać wstępną wersję scenariusza i wynika z niej, że głównym bohaterem filmu ma być biały mężczyzna.

To właśnie jemu poświęcona jest połowa scenariusza. W pierwszych scenach będzie nastawionym na zysk kupcem, który jednak pozna Mulan i się w niej zakocha. Co więcej to on, nie Mulan, ma zadać ostateczny cios głównemu czarnemu charakterowi i uratować dzięki temu Chiny oraz ukochaną.

Robert Skowronski
Tagi: News